HomePILNE

Pandemia koronawirusa we Włoszech nadal zwalnia. We Francji niemal 11 tysięcy ofiar śmiertelnych

Pandemia koronawirusa we Włoszech nadal zwalnia. We Francji niemal 11 tysięcy ofiar śmiertelnych

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 542 osoby zarażone koronawirusem, czyli o 62 mniej niż wczoraj. Liczba wszystkich zmarłych od początku epidemii przekroczyła 17 i pół tysiąca osób.

Podczas konferencji prasowej ochrony cywilnej poinformowano, że dziś stwierdzono blisko 1200 nowych zakażeń, a więc ponad 300 więcej niż wczoraj, ale przeprowadzono o wiele więcej testów. W tej chwili choruje ponad 95 tys. osób. Dwie trzecie przechodzą chorobę lekko i przebywają w domu. Prof. Ranieri Guerra ze Światowej Organizacji Zdrowia podkreślił jednak, że trzeba zachować ostrożność: „Wirus rozprzestrzenia się wolniej. Ale sytuacja jest bardzo niepewna. W każdej chwili może znów przyśpieszyć i mogą powstać nowe ogniska choroby, duże i małe”. Podkreślił, że czwarty dzień z rzędu spada liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii i zanotowano rekordową liczbę wyzdrowień – ponad 2 tysiące.

 

*

We Francji w wyniku epidemii koronawirusa zmarło dotychczas 10 869 osób . W ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad pół tysiąca zgonów wśród hospitalizowanych pacjentów.

W całym kraju zanotowano osiemdziesiąt dwa tysiące przypadków zarażenia się koronawirusem. Oznacza to wzrost w ciągu doby o ponad trzy tysiące osiemset nowych zachorowań. Około trzydziestu tysięcy pacjentów umieszczono w szpitalach – w tym ponad siedem i pół tysiąca osób na oddziałach intensywnej terapii.

Jerome Salomon Naczelny Inspektor Zdrowia podkreśla, że Francja stoi obliczu sytuacji wyjątkowej, wobec epidemii o ogromnych rozmiarach i zasięgu. Dodaje, że liczba chorych hospitalizowanych i umieszczonych na oddziałach intensywnej terapii jest czymś bezprecedensowym w dziejach francuskiej medycyny. Podobnie jak w czasie poprzednich konferencji prasowych tak i teraz Jerome Salomon zaapelował do społeczeństwa by przestrzegało rygorów związanych z kwarantanną. Według danych, jakie przekazało ministerstwo zdrowia, ponad dwadzieścia jeden tysięcy pacjentów wyzdrowiało i mogło wrócić do swoich domów.

 


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/ w sk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/ w sk

COMMENTS