HomeŚwiętokrzyskie

Pan Franciszek z Bęczkowa skończył 100 lat. Jaka jest jego recepta na długowieczność?

Pan Franciszek z Bęczkowa skończył 100 lat. Jaka jest jego recepta na długowieczność?

Franciszek Bugajski z Bęczkowa w gminie Górno własnie skończył 100 lat. Z tej okazji w czwartek odbyły się w huczne uroczystości.

Oficjalne uroczystości z okazji 100 urodzin Pana Franciszka odbyły się w czwartek, 7 lutego w domu weselnym w Bęczkowie. Przybyło na nie wielu gości. Była najbliższa rodzina, znajomi, był wójt gminy Górno Przemysław Łysak i Łucja Nowak z Urzędu Stanu Cywilnego w Górnie. Była również wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która przekazała jubilatowi kosz kwiatów i odczytała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego. Wójt gminy Górno Przemysław Łysak przekazał natomiast bukiet 100 róż, prezent w postaci koca, list gratulacyjny i tort.

Na uroczystościach była też delegacja Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, która przekazała dodatek do świadczeń emerytalno-rentowych w wysokości 3500 złotych miesięcznie. Pan Franciszek ma o 11 lat młodszą żonę Bronisławę. Małżeństwo nie ma dzieci. Na co dzień mieszka z nimi żona siostrzeńca Pana Franciszka, Renata Kołomańska. W zasięgu “oka” domu jubilata jest natomiast mieszkający na przeciwko siostrzeniec Bogdan Kołomański.

– Pracowałem w polu, w gospodarstwie i bardzo lubiłem sobie czasem zaśpiewać – mówi pan Franciszek. Pan Franciszek przez całe życie pracował w polu. – Wujek jest z natury spokojnym człowiekiem, nie denerwuje się. Przez całe życie czytał gazety, książki. Jest samodzielny. Jeszcze latem ubiegłego roku sam jeździł autobusem do Kielc, a dwa lata temu na rowerze. Można mu pozazdrościć zdrowia – mówi Renata Kołomańska, która dodaje, że jednym ze sposobów na długowieczność dla jej wujka jest… wódka ze spirytusem.

– Można powiedzieć, że dopiero w wieku stu lat zaczął chodzić do lekarzy. Ale nie dolegają mu żadne poważne choroby – dodaje siostrzeniec pana Franciszka. Pan Franciszek nie jest jedynym stulatkiem żyjącym w gminie Górno. W Krajnie jest jeszcze jeden mężczyzna, który w tym roku skończy 101 lat. – Zawsze chętnie uczestniczymy w takich wzruszających uroczystościach. Jeszcze gdy byłem dyrektorem w KRUS-e, zawsze chętnie uczestniczyłem w takich uroczystościach. Te osoby mają swoją receptę na długowieczność i ogólnie można się od nich wiele dowiedzieć. Mamy w gminie jeszcze jednego stulatka, który w tym roku skończy 101 lat – mówi wójt gminy Górno Przemysław Łysak.

 

MAT AIP

COMMENTS