8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Palestyński prezydent krytycznie o Donaldzie Trumpie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Palestyński prezydent zapowiada ostrą reakcję, jeśli przyszły amerykański prezydent Donald Trump zdecyduje się przenieść ambasadę Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. Mahmud Abbas mówił o tym w Betlejem w czasie spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

Większość krajów, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Izraelem nie uznaje izraelskiej okupacji wschodniej części Jerozolimy i ma swoje placówki w Tel Awiwie. Jeszcze w kampanii wyborczej obecny prezydent-elekt Donald Trump wyrażał poparcie dla Izraela i zapowiedział przeniesienie amerykańskiej placówki do Jerozolimy. Pytany o tę sprawę prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zaapelował, aby poczekać na działania Trumpa, który obejmie urząd za dwa dni. Abbas zapowiedział jednak, że ewentualne przeniesienie ambasady oznacza koniec rozmów pokojowych z Izraelem.
“Gdyby to się stało, to proces pokojowy legnie w gruzach. Byłaby to decyzja bezprawna i ewenement w historii, bo wszystkie kraje mają swoje ambasady w Tel Awiwie. Gdyby Trump to zrobił, naruszyłby międzynarodowe rezolucje. Byłaby to kontynuacja myślenia Izraela, który bezprawnie włączył Jerozolimę do swoich granic” – mówił Mahmud Abbas w Betlejem.
Polski prezydent Andrzej Duda w czasie rozmów z Mahmudem Abbasem także mówił, że trzeba poczekać, aż Donald Trump obejmie urząd. Podkreślał, że Polska jest gotowa pomóc w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym. Jak mówił, najważniejsze są jednak dwustronne negocjacje. “Przyszłość musi zostać rozstrzygnięta w negocjacjach pomiędzy władzami Palestyny i Izraela. Żaden podmiot trzeci nie zdoła wymusić ani na Izraelu ani na Palestynie tego, aby zaistniał trwały i bezpieczny pokój. Jeśli stanie się to wbrew narodowi palestyńskiemu czy wbrew narodowi żydowskiemu, pokój nie będzie miał charakteru trwałego” – mówił prezydent.
Andrzej Duda składa dzisiaj kilkugodzinną wizytę w Autonomii Palestyńskiej. Wieczorem wróci do Izraela.
Izrael od 1967 boku okupuje wschodnią część Jerozolimy. Większość krajów na świecie nie uznaje okupacji i ma swoje ambasady w Tel Awiwie. Tak jest m.in. w przypadku Stanów Zjednoczonych, Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.
Izraelsko-palestyński proces pokojowy od trzech lat jest w impasie. W kwietniu 2014 roku dotychczasowe rozmowy obu stron zostały zerwane. Ani Stanom Zjednoczonym ani ONZ nie udało się jak dotąd wznowić negocjacji.

Wojciech Cegielski, Betlejem, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520