HomeŚwiat

Palestyńska organizacja Hamas z nowym przywódcą

Palestyńska organizacja Hamas z nowym przywódcą

Rządząca Strefą Gazy palestyńska organizacja Hamas wybrała nowego przywódcę. Potwierdziły to źródła w Gazie oraz izraelskie media. Według nieoficjalnych informacji, nowym liderem Hamasu ma być 55-letni Yahya Sinwar.

Izraelskie media określają go jako ekstremistę, który sprzeciwia się jakimkolwiek negocjacjom z Izraelem. Ten bojownik Hamasu, jeszcze w latach 80. został skazany na dożywocie za morderstwo innego Palestyńczyka, którego oskarżył o zdradę na rzecz Izraela. Sinwar, po 22 latach ( w 2011 roku), wyszedł jednak z izraelskiego więzienia, w ramach wymiany na izraelskiego żołnierza Gilada Szalita.
Jego poprzednik Ismail Haniyaeh, zrezygnował z szefowania Hamasowi w Gazie, bo będzie ubiegał się o funkcję lidera całej organizacji.
Eksperci twierdzą, że wybór Sinwara oznacza jeszcze większą radykalizację i większe wpływy wojskowego skrzydła Hamasu. Wszystko dzieje się w czasie, gdy nowy amerykański prezydent Donald Trump pośrednio podważył sens izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych. Hamas nie jest w nie zaangażowany, ale specjaliści twierdzą, że organizacja może zwiększyć swoje wpływy wśród Palestyńczyków, niezadowolonych z izraelskiej okupacji Jerozolimy i Zachodniego Brzegu.
Od początku XXI wieku Izrael toczył z Hamasem trzy wojny. Ostatni konflikt z 2014 roku kosztował życie co najmniej 2200 osób, w tym przede wszystkim Palestyńczyków. Izrael kontynuuje częściową blokadę Gazy, argumentując, że jest ona potrzebna, by Hamas nie odbudował swojego potencjału militarnego.
Przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską Hamas jest traktowany jako organizacja terrorystyczna. Ugrupowanie rządzi Strefą Gazy od 2005 roku.

Wojciech Cegielski/Haaretz/TimesOfIsrael, Fot. East News

COMMENTS