HomeTechnologie

Paczkomaty będą działać inaczej. InPost wycofuje się z SMS-owego informowania użytkowników o statusie przesyłki

Paczkomaty będą działać inaczej. InPost wycofuje się z SMS-owego informowania użytkowników o statusie przesyłki

„Paczkomaty” to znana wszystkim Polakom usługa firmy Inpost polegająca na tanim przesyłaniu paczek. Specjalne urządzenia, zwane paczkomatami, są ustawiane w różnych miejscach w całej Polsce. Odbiorcy przesyłek mają możliwość wybrać najbliższy tego typu agregat. Jednym z udogodnień Inpostu były powiadomienia SMS-owe o tym, że paczka została już dostarczona do najbliższego automatu. Firma rezygnuje jednak z tej usługi. Wszystko przez przestępców.

 

Inpost poinformował, że dane o statusie przesyłki – te odnoszące się samej usługi kurierskiej oraz Paczkomatów – przestaną być przekazywane za pośrednictwem SMS-ów. Śledzenie przesyłki będzie ciągle możliwe, ale wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

 

Aplikacja mobilna InPost działa na smartfonach z oprogramowaniem typu:

 

 

    • Android

 

    • iOS

 

 

Sprawę dla Next.gazeta.pl skomentował Wojciech Kądziłka, rzecznik prasowy InPost S.A.: Stale rozwijamy funkcjonalności naszej aplikacji, która jest centrum komunikacji z klientami. Informacje o statusie przesyłek, zarówno nadawanych, jak i odbieranych, są obecnie dostępne w łatwy i prosty sposób w jednym miejscu. Tym samym rezygnujemy ze starszej technologii, czyli powiadamiania o statusach przesyłek poprzez SMS.

 

Korzystający z paczkomatów zgłaszali, że otrzymują SMS-y, które dotyczą dodatkowych opłat za przesyłki. Inpost wielokrotnie ostrzegał przed tego typu wiadomościami. W czerwcu firma opublikowała oficjalny komunikat w tej sprawie: Link zawarty w treści kierować może do niebezpiecznych zawartości i może spowodować wyłudzenie informacji, pieniędzy lub uszkodzenie urządzenia. Informujemy, że Inpost NIGDY nie wysyła SMS-ów z informacją o dopłatach, a tym bardziej z linkami zewnętrznymi.

 

Wszelkie informacje na temat rozliczeń pojawiają się wyłącznie w Managerze Paczek lub na fakturze. Ze względu na cykliczność ataków tego typu, Inpost całkowicie zrezygnował z informowania klientów o statusie paczki drogą SMS-ową. Przestępcy wyłudzali od klientów Inpostu dane do logowania i wyprowadzali pieniądze z kont ofiar ataków.

 

js aipCOMMENTS