Mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w pływaniu Otylia Jędrzejczak, po zakończeniu kariery zawodniczej propaguje sport wśród młodzieży. Złota medalistka igrzysk w Atenach (2004) w pływaniu stylem motylkowym na 200 metrów działa w fundacji jej imienia i organizuje liczne zajęcia na pływalniach i salach gimnastycznych w całym kraju.
Była pływaczka przyznaje, że z odebraniem złotego medalu igrzysk olimpijskich wiąże się ciekawa historia. „Do dzisiaj nie mogę zapomnieć tego momentu, kiedy stałam na podium w Atenach i był grany Mazurek Dąbrowskiego. Za moimi plecami stało dwóch polskich kibiców przebranych za greckich bogów… czyli owiniętych prześcieradłem, którzy śpiewali hymn narodowy totalnie fałszując. Śmiałam się w duchu, a jednocześnie miałam też uśmiech na twarzy.”
Jędrzejczak poświęca dużo swojego wolnego czasu na pracę w fundacji. „Stworzyłam fundację i projekty fundacyjne: Otylia Swim Tour, Otylia Swim CUP, Mistrzynie w Szkołach. Wszystko to opisuje hasło naszej fundacji «Zostań Mistrzem Życia». Poprzez sport można kształtować swój charakter, nauczyć się wygrywać i przegrywać, walczyć o swoje marzenia. Ja tym wszystkim młodym ludziom chce pokazać, że sport powinien być częścią ich życia. Nie każdy będzie mistrzem świata czy mistrzem olimpijskim, ale każdy może być mistrzem życia i realizować wszystkie swoje marzenia.”
Zdaniem Otylii Jędrzejczak w każdej dyscyplinie sportu można znaleźć coś ciekawego dla siebie. „Kiedyś Maja Włoszczowska powiedziała mi, że pływanie jest nudne i nie da się tego robić wyczynowo. Ja nigdy pływania tak nie postrzegałam. Dla mnie była to najciekawsza dyscyplina sportu. Pływanie «od ściany do ściany» jest dla inteligentnych osób, które potrafią stworzyć sobie swój świat w tej wodzie. Tam nic się nie zmienia, musisz umieć wyobrazić sobie to co chcesz osiągnąć. W wodzie uczyłam się na egzaminy, powtarzałam sobie notatki, pisałam w głowie «harlekiny». Trzeba mieć wyobraźnię, którą można pobudzić pływając.”- zakończyła.
Naczelna Redakcja Sportowa PR / gn