HomeKultura

Otwarcie wystawy “Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”

Otwarcie wystawy “Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”

W Centrum Edukacyjnym IPN “Przystanek Historia” w Warszawie otwarto wystawę “Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”. Był on amerykańskim dokumentalistą i fotografem. Bryan jako jedyny korespondent zagraniczny przybył do walczącej Warszawy 7 września 1939 r. Jego zdjęcia, ukazywały niemieckie metody prowadzenia wojny totalnej, zostały potem opublikowane w amerykańskiej prasie. Mógł je potem zobaczyć cały świat – mówi dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz. “Przyjechał, by być z Polakami, udokumentować to, co się dzieje w pierwszych dniach września. Cykl jego zdjęć to pokazanie, jak wygląda ówczesna wojna, miał niezwykły zmysł reporterski, fotograficzny, każda z nich ma odrębną historię” – zaznaczył.
W spotkaniu wziął udział syn fotoreportera Juliena Bryana – Sam Bryan. Jak mówi Polskiemu Radiu, w pierwszym tygodniu września z Warszawy wyjechał rząd, a także ambasadorowie, w tym amerykański – co bardzo bardzo go dziwi. “Jednak to czego najbardziej nie rozumiem, to dlaczego wyjechali korespondenci zagranicznej prasy – New York Herald Tribune, brytyjskiego Guardiana, francuskiego Le Figaro? Ojciec miał więc ten temat jakby “na wyłączność”, był tu z aparatem i kamerą, do tego udało mu się te materiały wywieźć i pokazać światu” – powiedział Sam Bryan.
Julien Bryan od prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego otrzymał samochód, tłumacza i ochronę, by mógł filmować miasto bombardowane przez Luftwaffe. Podczas wernisażu wyemitowano też film Eugeniusza Starky’ego “Ostatni korespondent – oblężenie Warszawy 1939”.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/mt

COMMENTS