14.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Otwarcie wystawy jednego obrazu Rembrandta „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” w warszawskich Łazienkach Królewskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś o godz.18:00 w warszawskich Łazienkach Królewskich w Pałacu na Wyspie odbędzie się otwarcie wystawy jednego obrazu Rembrandta „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem”. To arcydzieło sztuki pejzażowej Rembrandta w polskich zbiorach jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki europejskiej i jednym z trzech obrazów Rembrandta. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer, zaznaczył, że to najbardziej rozpoznawalne dzieło obok ”Damy z Gronostajem” Leonarda da Vinci i jednym z najcenniejszych w zbiorach muzeów polskich.

Pejzażowe arcydzieło Rembrandta powstało w 1638 r. Tematyka ob. razu nawiązuje do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, opisanej w Ewangelii św. Łukasza, podkreśliła Dorota Juszczak, kurator zbiorów malarstwa w Łazienkach Królewskich. ”Przypowieść o miłosiernym samarytaninie jest to historia samarytanina, który ratuje rannego wędrowca, którego napadli zbójcy i którego różni ludzie mijają obojętnie, zostawiając go bez pomocy. Istotą historii jest miłość bliźniego i miłosierdzie. Światło przebijające się przez chmury symbolizuje Boga i jego miłosierdzie.”- dodała Dorota Juszczak.
„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” to w polskich zbiorach jedno z najcenniejszych dzieł sztuki europejskiej i jeden z trzech obrazów Rembrandta. Dwa pozostałe – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” (oba z 1641 r.) – stanowią dziś własność Zamku Królewskiego w Warszawie.
„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” zakupiony został przez Jeana Pierre’a Norblina de la Gourdaine na aukcji Vassal’a de Saint-Hubert w Paryżu 17 stycznia 1774 r. Francuski malarz i rysownik pracował przez następne trzy dekady swojego życia jako nadworny malarz Adama Kazimierza Czartoryskiego, wuja Stanisława Augusta, i jego żony.
Początek lat 70. XVIII wieku dla króla Stanisława Augusta był okresem intensywnych zakupów na zachodnioeuropejskim rynku sztuki. Dzieła Rembrandta „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”, perły kolekcji monarchy, trafiły do Polski w 1777 r., nabyte w Berlinie od hrabiów Kamecke. Królewskie zbiory tworzyły prace wybitnych malarzy z XVII i XVIII wieku – flamandzkich, holenderskich, francuskich, włoskich i niemieckich. Według inwentarza z 1795 r., Stanisław August posiadał 2478 dzieł, m.in. Rembrandta van Rijn, Angeliki Kauffmann, Antona van Dycka czy Marcella Bacciarellego. W ten sposób powstała jedna z największych kolekcji obrazów w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej.
Pochodzący z kolekcji książąt Czartoryskich „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” oglądać można będzie w Łazienkach Królewskich w Pałacu na Wyspie od 3 kwietnia do 5 maja 2019 r.

Informacyjna Agencja Radiowa ( IAR ) / Małgorzata Wosiek/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520