9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Otwarcie wystawy „Fotorelacje. Wojna 1920” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę „Fotorelacje. Wojna 1920”. Ekspozycja, przygotowana z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, przedstawia fotograficzne świadectwa wojny polsko-bolszewickiej.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że wystawy zorganizowane na stulecie Bitwy Warszawskiej to ważny element obchodów stulecia zwycięstwa Polaków nad bolszewicką Rosją. „To są wystawy prezentujące artefakty z tamtych czasów, ekspozycje odwołujące się do tamtej rzeczywistości za pomocą różnych materiałów i poprzez różne media. Dziś otwieramy „Fotorelacje” – to jest wojna polsko-bolszewicka pokazana z bardzo różnych perspektyw, dotycząca bardzo różnych grup społecznych” – mówił w Muzeum Narodowym w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Łukasz Gaweł podkreślił, że ekspozycja „Fotorelacje. Wojna 1920” jest próbą przywrócenia zbiorowej pamięci obrazu tego dramatycznego okresu. Jak mówił jedna z najważniejszych bitew w historii cywilizacji nie miała szans utrwalenia się w ikonografii. Kuratorka wystawy Karolina Puchała-Rojek tłumaczyła, że pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej nie miała szans wybrzmieć ze względów politycznych i cenzury, która nastała w Polsce po II wojnie światowej. „Z tego samego powodu fotografie, na których możemy zobaczyć tę wojnę, nie zaistniały w pamięci historyków fotografii ani społeczeństwa” – powiedziała Karolina Puchała-Rojek.

Na wystawie zaprezentowano fotografie ukazujące wojenną codzienność – zdjęcia prywatne i oficjalne, wykonane przez zawodowych fotografów i amatorów, przez wojskowych i cywilów. To niemal wyłącznie oryginalne odbitki z epoki, naświetlone i wywołane tak dawno, jak dawno miały miejsce wydarzenia, które przedstawiają. Są to fotografie anonimowych autorów, ale również Kazimierza Mitery, Jana Zimowskiego, Wacława Saryusza-Wolskiego, Jana Bułhaka, Kazimierza Skórskiego, Adama Wisłockiego. Wystawę będzie można zwiedzać do 15 listopada.

Z okazji 100. rocznica Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis bitwa1920.gov.pl.

Znajdą się w nim m.in. mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej. Wśród materiałów audio i wideo znalazły się: bezcenne archiwalia w postaci filmu z badania lekarskiego ochotników; wspomnienia Edwarda Witkowskiego (współpracownika Ignacego Paderewskiego) o ochotnikach z Polonii amerykańskiej; film o kobietach na froncie i jego zapleczu (m.in. wspomnienia Wandy Pełczyńskiej, instruktorki harcerskiej, kierowniczki Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii).

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska /w dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520