HomeTechnologie

Oszuści znowu dzwonią z egzotycznych numerów do Polaków

Oszuści znowu dzwonią z egzotycznych numerów do Polaków

Oszuści znowu dzwonią z egzotycznych numerów do Polaków. Dzwoni dziwny numer? Lepiej nie odbierać tych połączeń ani nie oddzwaniać, bo można stracić sporo pieniędzy. Rzecznik Orange ostrzega klientów firmy, ale o dziwnych numerach, które dzwonią od kilku dni na telefony Polaków informują także abonenci innych operatorów.

Nie minęło wiele czasu, a Polacy znowu zaczęli być atakowani przez oszustów. Orange ostrzega przed połączeniami wykonywanymi z numeru +236 77 99 06 17. Nieuważne spojrzenie na numer może nasunąć nam przypuszczenie, że dzwoni do nas ktoś z Ciechanowa, jednak jeśli odbierzemy lub oddzwonimy na ten numer, połączymy się z Republiką Środkowoafrykańską, co będzie nas słono kosztować.

Bezczelność oszustów przekracza wszelkie granice

Jeśli jednak odbierzemy takie połączenie lub oddzwonimy, może się okazać, że nasz rachunek zostanie obciążony kolosalną kwotą. Wszystko przez to, że oszuści mogą symulować sygnał rozłączenia rozmowy – jeśli odłożymy telefon, nie rozłączając samodzielnie połączenia, może ono trwać kilka minut. Fałszywych numerów, z których łączą się oszuści może być więcej, dlatego za każdym razem, gdy dzwoni do nas nieznany numer, lepiej nie odbierać od razu telefonu i zastanowić się, czy warto to robić. O sprawie pisaliśmy już na początku czerwca tego roku, kiedy przez Polskę przetaczały się tego typu ataki. Oszuści na jakiś czas odpuścili, by teraz znów powrócić do gry. Poniższa część artykułu to tekst, który publikowaliśmy w czerwcu.

Co to za numer? Telefony z dziwnych numerów łudząco podobnych do polskich

Połączenia są wykonywane z egzotycznych numerów, jednak bardzo łatwo jest dać się nabrać: ich prefiksy są podobne do polskich numerów kierunkowych. Ataki są rejestrowane m.in. z Tonga, którego prefiks to +67 – tak samo zaczynają się numery z Piły, łatwo więc się pomylić. Częste telefonu z numerów zaczynających się od +675 to telefony z Papui-Nowej Gwinei. O pomyłkę łatwo też w przypadku numerów dzwoniących np. z Burkina Faso. Tamtejszy prefiks to +22, czyli zupełnie tak jak kierunkowy dla Warszawy. Orange informuje, że blokuje numery wykorzystywane w ataku. Jeżeli zadzwonił do Was numer zaczynający się na  +675 uważajcie. To może być numer Papui Nowej Gwinei

Dzwoni dziwny numer: co robić?

 

Co robić, kiedy dzwoni do nas dziwnie wyglądający numer? Lepiej machinalnie nie odbierać telefonu, bo może nas to sporo kosztować. Przyjrzyjmy się dzwoniącemu numerowi przed odebraniem połączenia. Niektóre telefony pokazują też kraj lub województwo, do którego przypisany jest dzwoniący numer – jeśli twój aparat ma taką funkcję, od razu będziesz wiedział, czy masz do czynienia z oszustami.

Orange ostrzega przed dziwnymi numerami. Bezczelność oszustów nie zna granic!

Kiedy nie wiesz, co robić, gdy dzwoni do ciebie dziwny numer, zrób to:

 

 

    1. Sprawdź liczbę cyfr. Egzotyczne numery telefonów zwykle są krótsze od polskich

 

    1. Sprawdź numer kierunkowy. Znajduje się na samym początku, a dla Polski jest to +48

 

    1. Jeśli numer nie pochodzi z Polski, lepiej go nie odbieraj ani nie oddzwaniaj

 

 

Jeśli nie chcesz stać się obiektem ataków możesz też poprosić operatora o zablokowanie możliwości otrzymywania połączeń przychodzących zza granicy. W tym celu skontaktuj się z infolinią. Pamiętaj jednak, że blokada obejmie wszystkie zagraniczne numery, jeśli więc dzwonią do ciebie krewni lub znajomi mieszkający zagranicą, może to nie być dla ciebie dobre rozwiązanie.

 

 

 

ak aip

COMMENTS