HomeŁódzkie

Oszukali przez internet prawie 1400 klientów na kwotę pół mln zł. Ojciec z synem zostali zatrzymani w Łodzi

Oszukali przez internet prawie 1400 klientów na kwotę pół mln zł. Ojciec z synem zostali zatrzymani w Łodzi

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo podczas zakupów na jednym z portali internetowych. Sprawcy wystawiali do sprzedaży głównie meble, materace i artykuły pościelowe. Mimo wpłat towar nie docierał do klientów. W ten sposób oszukali 1399 osób na łączną kwotę ponad 499 tysięcy złotych.

16 lipca 2019 roku policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi bazując na wcześniej zebranym materiale dowodowym, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 42 i 65 lat podejrzanych o oszustwo na wielką skalę. Funkcjonariusze na podstawie postanowienia prokuratora przeszukali także siedzibę firmy w dzielnicy Łódź Górna.

 

Śledczy ustalili, że nieuczciwi użytkownicy wytypowanych różnych kont na portalu aukcyjnym wystawiali głównie meble, materace i art. pościelowe i nigdy nie wysyłali towaru kontrahentom pobierając zapłatę. W ten sposób oszukali 1399 internautów z całej Polski. Łączna kwota strat to ponad 499 tysięcy złotych. Klienci w ramach specjalnego programu ochrony kupujących otrzymali od portalu zwrot poniesionych strat, a ostatecznym pokrzywdzonym jest sam portal. Policjanci po zatrzymaniu podejrzanych zabezpieczyli m.in. dokumentację księgową oraz sprzęt komputerowy. Prokurator przesłuchał zarówno 42 latka jak i jego 65-letniego ojca. Obaj usłyszeli zarzuty, za które grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zastosował wobec nich dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Śledczy starają się również o istotne w tym przypadku zabezpieczenie majątkowe.

 

Podczas zakupów w sieci pamiętaj! – Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego, – Zwracaj uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, – Wybierając sklep internetowy zwracaj uwagę na komentarze klientów, np. dostępne na forach, – Sprawdzaj jakie są warunki zwrotu i gwarancji, aby później w razie problemów łatwo odzyskać pieniądze, bądź zwrócić przedmiot, – Jeżeli zdecydujesz się na zakup u prywatnej osoby, np. za pośrednictwem portalu ogłoszeniowo zawsze umawiaj się na odbiór osobisty – nie przelewaj pieniędzy zanim przedmiot do Ciebie nie trafi.

 

Jeżeli trafisz na nieuczciwego sprzedawcę możesz stracić pieniądze, ponieważ takie serwisy nie pośredniczą w sprzedaży i nie gwarantują bezpieczeństwa zakupów, – Unikaj płacenia za towar lub usługi kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu, szczególnie jeśli musisz tam podać informacje takie jak numer karty płatniczej, – W miarę możliwości korzystaj z prywatnych komputerów co do których masz pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, – Używaj programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizuj, – Pamiętaj by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane.

 

COMMENTS