Oświęcim centralne uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Co powie prezydent Andrzej Duda?

Oświęcim centralne uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Co powie prezydent Andrzej Duda?

Prezydent Andrzej Duda będzie jedynym politykiem, który przemówi na dzisiejszych centralnych uroczystościach 75-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Główne uroczystości rozpoczną się o 15.30 przed Bramą Śmierci. W ceremonii wezmą udział przedstawiciele około 50 krajów oraz dwustu byłych więźniów niemieckich obozów.

Polskie władze podkreślają, że w przeciwieństwie do niedawnych uroczystości na cześć ofiar Holokaustu w Jerozolimie, na głównych obchodach w Oświęcimiu najważniejszymi uczestnikami będą nie politycy, ale byli więźniowie. W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda zapowiadał, że w swoim przemówieniu skupi się właśnie na ocalałych z Holokaustu. “To będzie właśnie ten najmocniejszy akcent, że będą z nami ci, którzy ocaleli. Są to osoby, które są już w wieku bardzo zaawansowanym i kto wie, może ostatni raz staną razem z nami, w takiej liczbie w tym straszliwym miejscu. Ta ich obecność ma tam ogromne, fundamentalne znaczenie i oni są najważniejsi, nie przywódcy państw, którzy przyjadą, choć oczywiście też są bardzo ważni, czy wszyscy inni, którzy przybędą, żeby oddać hołd, ale najważniejsi są oni, najważniejsi są ci ocalali, bo oni są tymi właśnie strażnikami pamięci najważniejszymi” – podkreślił Andrzej Duda.
Prócz polskiego prezydenta w byłym niemieckim obozie na terenie Oświęcimia głos zabiorą przedstawiciele środowisk żydowskich oraz dyrektor Muzeum w Auschwitz-Birkenau. W czasie uroczystości planowana jest także chrześcijańsko-żydowska modlitwa ekumeniczna. Z kolei przy Pomniku Ofiar Holocaustu w Birkenau złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.
W dzisiejszych uroczystościach wezmą udział także m.in. prezydenci Izraela i Niemiec.

Główne uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschitz-Birkenau, których gospodarzem będzie prezydent Andrzej Duda, będą transmitowane przez polskie media.
Relację z uroczystych wydarzeń będzie można oglądać również w mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta RP @AndrzejDuda.
Przekaz dostępny będzie także w języku angielskim na profilu @PL1918ENG #Auschwitz75.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Oświęcim/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0