2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Ostrzejsze kary za krzywdzenie dzieci

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kary za przestępstwa popełniane na dzieciach powinny być ostrzejsze – uważa Rzecznik Praw Dziecka. 12 maja Marek Michalak przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie propozycje siedmiu nowych regulacji dla przepisów Kodeksu karnego. A wszystko po to, by zwiększyć ochronę ofiar przestępstw oraz dać sądom większą swobodę w orzekaniu.

Zmiany mają dotyczyć m.in. takich kwestii jak: przestępstwa na dzieciach, osobach nieporadnych, przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem, porwania rodzicielskie czy handel dziećmi. Marek Michalak chce, aby do Kodeksu karnego wprowadzono pięć zmian oraz dodać dwa nowe rodzaje przestępstw popełnionych na szkodę małoletniego. – Uregulowania kompleksowo ujmują zagadnienie zwiększenia ochrony prawnokarnej w zakresie ochrony praw dziecka i jego dobra – przekonuje.
Rzecznik proponuje zaostrzenie odpowiedzialności karnej z całego art. 156 k.k., który w jego opinii niewystarczająco restrykcyjnie karze przestępstwa na dzieciach i osobach nieporadnych lub gdy sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem. Nowelizacja przekwalifikowuje przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z kategorii występków – do kategorii zbrodni, zagrożonej karą pozbawienia wolności od 3 lat do 15 lat (obecnie od roku do 10 lat). Jeżeli sprawca działał nieumyślnie, będzie odpowiadać w granicach kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat (obecnie od miesiąca do 3 lat pozbawienia wolności). Jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka Rzecznik proponuje, by kara więzienia nie była krótsza od 8 lat (teraz od 2 do 12 lat pozbawienia wolności). Zdaniem dr hab. Teresy Gardockiej, specjalisty prawa i postępowania karnego, profesor Uniwersytetu SWPS, przekwalifikowanie przestępstwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z kategorii występków do kategorii zbrodni, nic nie da. – Proponowana kara 8 lat w dolnym progu, to zagrożenie za umyślne zabójstwo (art. 148 k.k.). Układ sankcji zatem musi być uzasadniony w rozsądny sposób – podkreśla. RPD uważa za konieczne dodanie art. 244c k.k. Propozycja dotyczy penalizacji tzw. porwań rodzicielskich. Według Rzecznika Praw Dziecka orzeczenia sądów dotyczące realizacji prawa dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców są często ignorowane lub lekceważone przez jednego z rodziców. Według Teresy Gardockiej prawo do kontaktu z obojgiem rodziców to dalsze uszczegółowienie normy art. 244 kk (który już ma a. i b.). – To bardzo skomplikowany problem i są kraje unijne, które karzą finansowo za niedopuszczenie przez jednego z rodziców do kontaktu z drugim. Pewnie kary finansowe są rozsądniejsze niż kryminalne – komentuje.

Projekt noweli Rzecznika obejmuje również dodanie art. 240a k.k. Obowiązujący przepis art. 240 § 1 Kodeksu karnego zabrania zaniechanie niezwłocznego zawiadomienia organu powołanego do ścigania przestępstw o posiadaniu wiarygodnej wiadomości o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu wyszczególnionych w tym przepisie czynów zabronionych. Punkt „a” zaproponowany przez Rzecznika mówi, że: „Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu zbrodni na szkodę małoletniego, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3″.
Według Teresy Gardockiej reagowanie na przemoc jest obowiązkiem moralnym. – Dodanie proponowanego art. 240a nie przyniesie efektu. Karalne jest nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w niebezpieczeństwie (art. 64 k.k.), utraty życia lub ciężkiego uszkodzenia ciała. Przepisy te można zastosować wobec tych, którzy wiedzą o bitych dzieciach i nic nie robią. Narzędzie jest w kodeksie, nie trzeba nowego – informuje.
Marek Michalak wnosi także o zmianę art. 189 k.k. W ocenie Rzecznika Praw Dziecka, zaostrzenie kary za bezprawne pozbawienie małoletniego wolności powinno mieścić się w kwalifikowaniu z § 3 omawianego przepisu. Propozycja Rzecznika czyni tego typu przestępstwo popełnione na szkodę małoletniego zbrodnią, zagrożoną – tak jak pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem – karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Zmianą należy objąć również art. 189a k.k. Rzecznik postuluje wprowadzenia typu kwalifikowanego przestępstwa handlu ludźmi, jeżeli osobą pokrzywdzoną jest dziecko. Jego zdaniem przyjęcie nowej kwalifikacji – usiłowania, dokonania i karalnego przygotowania – uzasadnia wyjątkowo naganne zachowanie sprawcy, wyjątkowo wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu oraz charakter przestępstwa, które wymagają szczególnego potępienia. Zdaniem Teresy Gardockiej proponowane zmiany budzą wiele pytań. – Gdzie są dzieci masowo pozbawiane wolności ? Dlaczego przestępstwo to miałoby być surowiej karane niż pozbawienie wolności dorosłego człowieka ? – pyta prawniczka. – Penalizowany w art. 189 k.k. handel ludźmi jest zbrodnią, zagrożoną wystarczającą karą pozbawienia wolności do 15 lat – dodaje.

TS/Martyna Chmielewska AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520