HomeNew York

Ostatni dzwonek w szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie

Ostatni dzwonek w szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie

W jednej z najstarszych szkół polonijnych działających w Nowym Jorku uroczystą akademią i mszą, która odbyła się w kościele Stanisława Kostki, zakończył się pracowity rok szkolny.

Maj to miesiąc, w którym w polskich szkołach językowych i dokształcających odbywają się uroczyste zakończenia roku szkolnego. W sobotę 6 maja upragnione wakacje rozpoczęły dzieci z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie.  – Każdego roku z tej okazji przygotowujemy dwa występy. Jeden religijno-patriotyczny, który jest przedstawiany po uroczystej mszy świętej, a drugi artystyczny dla rodziców. Dzieci z wielką ochotą biorą udział w tych występach i dumnie recytują polskie wiersze i śpiewają patriotyczne pieśni – mówi Danuta Bronchard, dyrektor szkoły im Marii Konopnickiej na Greenpoincie. – Tegoroczną akademię przygotowaliśmy ze szczególnym uwzględnieniem tradycji i świąt, jakie obchodzimy w polskim kalendarzu. Swiętowaliśmy  Dzień Polonii i Polaków za granicą, uczciliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja. Nie zapomnieliśmy o Dniu Matki i Dniu Ojca. Właśnie z myślą o nich dzieci pięknie recytowały wiersze – wylicza Danuta Bronchard.

Podczas uroczystej akademii uczniowi, grono pedagogiczne oraz rodzice i dziadkowie przeszli do audytorium szkoły św. Stanisław Kostki, gdzie odbyła sią druga część uroczystej akademii, podczas której wyróżnieni zostali uczniowie, którzy otrzymali list od ambasadora Polski, a byli to: Maria Mioduszewski i Gabriela Leung. Nagród w tym roku było co nie miara, a to wszystko dzięki hojnym sponsorom, wśród których byli Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Centrum Polsko-Słowiańskie, kancelaria adwokata Andrzeja Kamińskiego oraz Inwestors Bank. Uczniowie z zadowoleniem na twarzach przyjmowali wyróżnienia i gratulacje od sponsorów i pani dyrektor. – To była piękna uroczystość, przeleciałam z Polski do wnucząt i bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu. Z dumą patrzę jak pięknie mówi po polsku mój wnuk, który chodzi do szkoły od 3 lat – powiedziała babcia, która przyszła na uroczyste zakończenie roku.

Zakończenie roku szkolnego to również okazja do podziękowania za wspieranie placówki. W treści ozdobnego podziekowania podano: „Ta życzliwa pomoc przybierała różne formy. Wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić!…”. Podziekowania otrzymali: Pani Anna Branas – menadżer oddziału McGuinness Blvd.  Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej,  Rada Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego, pani Halina Kalitka – organistka. Wymieniono również nieobecnych na uroczystości: pana Darka Knapika, panie Malgorzatę i Ewę Tokarski z Cafe Riviera oraz mec. Andrzeja Kamińskiego.

Kolejny rok szkolny w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie rozpocznie się  rejestracją do klasy pierwszej oraz uzupełniającą do klas starszych 16 września od godz. 9 do 12. Pierwsze zajęcia odbędą się 23 wrzesnia o godz. 9:00 dla wszystkich zarejestrowanych uczniów. Zapraszamy do  szkoły przy 12 Newell Street, Brooklyn, NY. Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować pod numerem tel.: 718-609-0557, lub na adres e-mailowy: dbronchard@msn.com

Zdjęcia Agnieszka Granatowska

COMMENTS