"> Osoby sięgające po książki dużo łatwiej odnajdują się w społeczeństwie – wiadomosci.com

Osoby sięgające po książki dużo łatwiej odnajdują się w społeczeństwie

Osoby sięgające po książki dużo łatwiej odnajdują się w społeczeństwie

Doktor Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, podkreślił rolę promocji czytelnictwa dla polskiej kultury. W warszawskim Ogrodzie Krasińskich odbędzie się organizowany przez Bibliotekę Narodową piknik literacki Imieniny Jana Kochanowskiego. Bohaterem tegorocznego pikniku będzie Gustaw Herling-Grudziński. 

Gość radiowej Jedynki mówiąc o zaletach kontaktu z książkami podkreślił, że osoby sięgające po książki dużo łatwiej odnajdują się w społeczeństwie. “Dzieci z rodzin, w których się czyta, po ukończeniu szkoły uważają czytanie za oczywiste. W rodzinach, w domach których nie ma książek na półkach, dzieci uważają, że czytanie jest częścią szkoły. Kończą szkołę i przestają czytać” – powiedział dr Tomasz Makowski. Dodał, że czytanie jest ważne nie tylko dla jednostki, lecz także jako zachowanie społeczne. Dyrektor Biblioteki Narodowej stwierdził, że osoby czytające mniej się obawiają przyszłości. Zaznaczył też, że istnieje zależność między czytelnictwem a aktywnościami społecznymi, takimi jak udział w wyborach czy uprawianie sportu.
Spotkania z pisarzami, koncerty, spektakle i mecz poetycki – to program Imienin Jana Kochanowskiego, czyli literackiego pikniku Biblioteki Narodowej. Z tej okazji do Warszawy przyleci Marta Herling i w rozmowie z Jerzym Kisielskim opowie o dzieciństwie u boku ojca pisarza. Podczas pikniku będzie można również poznać fragmenty korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia. Listy przeczyta Jarosław Gajewski, a porozmawiają o nich Włodzimierz Bolecki i Rafał Habielski.
Jak co roku podczas meczu poetyckiego dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy, tym razem autorstwa poetów emigracyjnych. Zespoły poprowadzą aktorki: Jadwiga Jankowska-Cieślak i Bożena Dykiel. W pierwszej drużynie wystąpią: Artur Barciś, Katarzyna Maciąg, Mateusz Kościukiewicz i Krzysztof Zarzecki, a w drugiej: Dobromir Dymecki, Adam Ferency, Maria Pakulnis i Rafał Zawierucha. O tym, który zespół wygra, zadecyduje publiczność.
Imieniny Jana Kochanowskiego to również kiermasz książki. Na czytelników będą czekać ich autorzy, między innymi: laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii Warszawski Twórca Kazimierz Orłoś i zwycięzca Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego Rafał Wojasiński.
W Ogrodzie Krasińskich pojawi się także literacka poradnia, a z myślą o najmłodszych zaplanowano warsztaty z pisarzami i ilustratorami. Dla małych czytelników zagra zespół Jerz Igor, a popularni aktorzy przedstawią swoją interpretację Mirabelki Cezarego Harasimowicza. Tradycyjnie zabrzmi także Pieśń świętojańska o Sobótce, którą w tym roku wykonają Wojtek Urbański & Kwiat Jabłoni, łącząc elektronikę z akustycznymi instrumentami. Fraszki Jana Kochanowskiego zinterpretuje na nowo Teatr Improwizowany Klancyk. Cały dzień świętowania zakończy dancing pod gołym niebem – zagra Jazz Band Młynarski-Masecki.
Jutro (30.06) w sześciu miejscach na świecie: w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i Atenach zostanie przeczytana Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego. Polska publiczność będzie mogła uczestniczyć w spektaklu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na Jazdowie, a na Placu Defilad obejrzeć skrót wszystkich sześciu interpretacji dramatu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR1/mt/hmCOMMENTS

WORDPRESS: 0