HomeKultura

Osobistości z Krakowa na pogrzebie Jerzego Pilcha. Ostatnie pożegnanie [FOTORELACJA]

Osobistości z Krakowa na pogrzebie Jerzego Pilcha. Ostatnie pożegnanie [FOTORELACJA]

4 czerwca w Kielcach został pochowany wybitny pisarz Jerzy Pilch. Pogrzeb odbył się w obrządku ewangelicko-augsburskim. Do Kielc zjechały wybitne osobistości ze świata kultury z Krakowa, m.in. Andrzej Grabowski, Grzegorz Turnau czy Jan Nowicki, a także kibice ukochanej drużyny pisarza – Cracovii i trener tego zespołu – Michał Probierz.

Jerzy Pilch zmarł 29 maja, w swoim domu w Kielcach. Miał 67 lat. Urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1975–1985 był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, rozpoczął też studia doktoranckie na tej uczelni. W 1975 r. zadebiutował jako krytyk literacki, a od 1978 był redaktorem czasopisma „Student”. W latach 80. zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego „NaGłos”. Związał się też z „Tygodnikiem Powszechnym” i do 1999 był członkiem jego zespołu redakcyjnego. Publikował felietony kolejno na łamach „Hustlera”, „Polityki” , „Dziennika” i „Przekroju”.

Od lipca 2012 ponownie był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. W 2012 r. ujawnił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona. Życie z tym nieuleczalnym schorzeniem i związana z tym świadomość powolnej degeneracji własnego ciała i umysłu należały do głównych tematów, jakie Pilch poruszał w latach 2012–2013 w swoim „Drugim dzienniku”, publikowanym na bieżąco w „Tygodniku Powszechnym”, a następnie wydanym w formie książkowej przez Wydawnictwo Literackie. W związku z utrudnieniami w poruszaniu się na wózku inwalidzkim, pisarz zdecydował przenieść się z Warszawy do Kielc, gdzie w grudniu 2019 r. zamieszkał wraz z żoną. Był kibicem klubu piłkarskiego Cracovia, należał do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 – [b]Andrzej Grabowski [/b]
 – [b]Michał Probierz[/b]
 – [b]Grzegorz Turnau [/b]
 – [b]Jan Nowicki[/b]
 
 – brak opisu
 – brak opisu
 – brak opisu
 
 – [b]Michał Probierz[/b]
 – brak opisu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 – 04.06.2020, kielce. pogrzeb jerzy pilch. fot. dawid lukasik/polska press
 
 

AIP

COMMENTS