Orszak Trzech Króli: To największe jasełka w Polsce

Orszak Trzech Króli: To największe jasełka w Polsce

To największe jasełka w Polsce – tak ksiądz Paweł Rytel – Andrianik mówi o orszakach trzech króli. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że w tym roku wielobarwne pochody przypominające biblijne wydarzenia przejdą w ponad 750 miejscowościach w kraju.

“Tradycja przedstawiania orszaków trzech króli podróżujących do miejsca narodzenia Jezusa swój początek wzięła w Hiszpanii” – mówi ksiądz Rytel – Andrianik. Jednak obecnie to organizowane w Polsce orszaki przewyższają liczebnością te hiszpańskie. Jak zwraca uwagę rzecznik, w polskie orszaki angażują się całe rodziny, które w ten sposób manifestują publicznie swoje przywiązanie do wiary i świątecznych tradycji.

W obchodzone dziś Święto Objawienia Pańskiego w Polsce jest jednocześnie Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom. Spotkanie trzech mędrców z małym Jezusem jest odczytywane przez chrześcijan jako symbol nawrócenia. Ksiądz Rytel – Andrianik podkreśla, że według Pisma Świętego, królowie oddali pokłon Jezusowi, uznając go za Boga. “Dzień Misyjny ma na celu dzielenie się wiarą z innymi ludźmi” – tłumaczy rzecznik. Przywołał słowa świętego Jana Pawła II, że wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana.

Orszaki trzech króli w Afryce zapoczątkowane zostały przez polskich misjonarzy, w 2015 roku w Rwandzie, a w zeszłym – w Kongo.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0