Orlen wyda 8 miliardów na inwestycje

Orlen wyda 8 miliardów na inwestycje

PKN Orlen w ciągu pięciu lat wyda na inwestycje ponad 8 miliardów złotych. Chodzi o cztery inwestycje petrochemiczne, największe w historii polskiego koncernu paliwowo-energetycznego.

Jak informuje spółka, w ramach przyjętego programu rozwoju petrochemii do 2023 roku zostaną zrealizowane nowe inwestycje w Płocku i we Włocławku. Po ich zakończeniu roczny zysk operacyjny przed potrąceniem zobowiązań może wzrosnąć nawet o 1,5 miliarda złotych. “Oznacza to zwrot z inwestycji w ciągu 5-6 lat i to jest bardzo dobra informacja dla naszych akcjonariuszy” – podkreślił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodał, że nowe inwestycje w ramach programu rozwoju polskiej petrochemii pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz w większym stopniu zdywersyfikować przychody koncernu.

Nowe inwestycje mają wzmocnić pozycję PKN Orlen na rynku europejskim oraz zapewnić wymierne korzyści dla polskiej gospodarki m.in. w zakresie zbilansowania handlu produktami petrochemicznymi. Oznacza to, że Polska z importera stanie się eksporterem tych produktów.

Program obejmie budowę i zwiększenie mocy produkcyjnych w obszarze pochodnych aromatów, olefin oraz fenolu. Zaplanowano też inwestycje w Centrum Badawczo Rozwojowe.

IAR/komunikat & wcześn./jj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0