20.5 C
Chicago
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Orlen i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Orlen i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce. Podpisano trójstronną umowę, która gwarantuje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51 procent. PGNiG obejmie 49 procent udziałów.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że pozyskanie partnera do budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce jest kolejnym krokiem przybliżającym do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. „Dzięki pozyskaniu PGNiG jako partnera do projektu w Ostrołęce, mającego mocną pozycję na rynku gazu ziemnego, wchodzimy w kolejny etap inwestycji, przybliżając się do jej skutecznej realizacji. Jednocześnie zapewniliśmy bezpieczeństwo dostaw gazu, które są kluczowe dla niezakłóconej pracy naszych instalacji produkcyjnych. To z kolei przekłada się bezpośrednio na gwarancję bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił Daniel Obajtek. Dodał, że inwestycja wpisuje się w założenia nowej strategii PKN Orlen do 2030 roku, związanej z niskoemisyjnością oraz zabezpieczeniem systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.
Prezes PGNiG Paweł Majewski stwierdził, że współpraca PKN Orlen z PGNiG wnosi pozytywny impuls do transformacji polskiej energetyki w oparciu o niskoemisyjne paliwo przejściowe, jakim jest gaz ziemny. Dodał, że dla PGNiG to pewny i wieloletni odbiorca dużych wolumenów gazu, którego użycie w Ostrołęce, zamiast węgla, zminimalizuje przedostawanie się do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i wydatnie zmniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych.
W ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej powołana zostanie nowa spółka, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie inwestycji. Zakres prac przewiduje budowę bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym oraz niezbędnej infrastruktury do jego funkcjonowania. Jednym z elementów umowy jest gotowość PGNiG w zakresie dostaw gazu ziemnego na potrzeby elektrowni w Ostrołęce do końca 2027 roku, co umożliwi jej sprawne funkcjonowanie.
Strony zakładają realizację wszystkich przesłanek umożliwiających utworzenie nowej spółki, w tym pozyskanie zgody odpowiednich organów antymonopolowych, do 30 czerwca 2021 roku. Realizacja projektu będzie możliwa dzięki odpowiedniemu odrębnemu porozumieniu dotyczącemu podziału Elektrowni Ostrołęka, pomiędzy dotychczasowymi sponsorami projektu – Energą i Eneą – oraz samą spółką celową.
Porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu, a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG.
Jednocześnie PKN Orlen i PGNiG zawarły aneks do umowy z 2016 roku, który gwarantuje stabilne dostawy gazu do końca 2027 roku dla instalacji produkcyjnych grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/komunikat/d vey/w dwi/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520