Orkan Marcin nadchodzi nad Polskę. Tutaj będzie wiało!

Orkan Marcin nadchodzi nad Polskę. Tutaj będzie wiało!

Kolejny Orkan w Polsce? W najbliższy weekend (11-12 listopada 2017) silnie wiać będzie w większości kraju.

 

Był już orkan Ksawery, a ostatnio Grzegorz. Teraz synoptycy ostrzegają przed kolejnym – nad Polskę nadchodzi orkan Marcin. Orkan Marcin przyniesie ochłodzenie, wichury oraz ulewny deszcz. Najgorsza pogoda ma być w weekend, kiedy orkan będzie przemieszczać się znad Morza Północnego przez Danię i południowy Bałtyk po Łotwę, Estonię i zachodnią Rosję. W sobotę i niedzielę (11 i 12 listopada 2017) silnie wiać ma w całej Polsce. Najgorzej będzie w województwach północnych i nad morzem. Tam porywy wiatru mogą dochodzić do 100 km/godz.

Dodatkowo wiatrowi towarzyszyć będą opady deszczu. Musimy się też spodziewać spadku temperatury – w sobotę będzie około 8 stopni Celsjusza, w niedzielę słupki na termometrach pokażą zaledwie 5 stopni Celsjusza. Portal twojapogoda.pl donosi: “Mimo, że podmuchy wiatru nie powinny być aż tak potężne, jak podczas orkanów Grzegorz i Ksawery, to jednak mogą przekraczać 60 km/h, co może powodować szkody materialne, zwłaszcza uszkodzenia drzewostanu i zabudowań oraz linii energetycznych”.

Orkan, czyli wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beuforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze. Orkany powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Są one skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia między Oceanem Atlantyckim i Eurazją.

S, AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0