Orkan “Ciara” spowodował w Niemczech duże straty, teraz przemieszcza się w kierunku Korsyki

Orkan “Ciara” spowodował w Niemczech  duże straty, teraz przemieszcza się w kierunku Korsyki

Orkan “Ciara” spowodował w Niemczech utrudnienia w transporcie lotniczym, kolejowym i drogowym. Orkan opuścił Niemcy, ale służby meteorologiczne ostrzegają przed kolejnym sztormem i możliwością lokalnych powodzi.

Spadające na tory konary drzew i zerwane linie trakcyjne spowodowały zakłócenia w ruchu kolejowym. W poniedziałek czasowo wstrzymano ruch pociągów. Zakłócenia w ruchu kolejowym trwają nadal. Na drogach tworzyły się wczoraj kilometrowe korki. Wiele dróg i autostrad było częściowo nieprzejezdnych.

Występują też utrudnienia w ruchu lotniczym. Wczoraj odwołano setki rejsów. Wstrzymano też połączenia promowe z niemieckimi wyspami na Morzu Północnym. Doszło do podtopień w dzielnicach portowych w Hamburgu. W najbliższych godzinach jest spodziewana następna fala powodziowa.

W większości miast Bawarii, Hesji, Dolnej Saksonii i Badenii Wirtembergii odwołano zajęcia w szkołach.

 

*

Orkan “Ciara” przemieszcza się w kierunku Korsyki. Kulminacja ma tam nastąpić po południu. W ośmiu departamentach obowiązuje pomarańczowy, przedostatni stopień zagrożenia związanego z żywiołem.

Nad Korsyką siła wiatru ma przekraczać w porywach dwieście dwadzieścia kilometrów na godzinę. Zamknięto szkoły. Nieczynny jest uniwersytet. Sparaliżowany ruch lotniczy. Na wyspę trudno się dostać także drogą morską ze względu na bardzo wysokie fale. Na poboczach leżą przewrócone ciężarówki.

W północno-wschodniej Francji sytuacja zaczyna się normalizować, chociaż nad Kanałem La Manche szaleje wichura, której prędkość dochodzi do stu dziesięciu kilometrów na godzinę. Energetycy naprawiają uszkodzone linie elektryczne. Wczoraj sto pięćdziesiąt tysięcy domów było pozbawionych prądu. Dziś bez elektryczności jest piętnaście tysięcy gospodarstw.

Wiatr dał się we znaki także mieszkańcom stołecznego regionu Ile de France. Strażacy interweniowali około trzystu razy, przede wszystkim usuwając z dróg połamane konary i drzewa tarasujące przejazd.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/wk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0