Organizacje żydowskie oskarżają niemieckie władze o brak skutecznej ochrony żydowskich obiektów

Organizacje żydowskie oskarżają niemieckie władze o brak skutecznej ochrony żydowskich obiektów

Policja oraz prokuratura potwierdzają, że wczorajszy zamach na synagogę w Halle był atakiem o podłożu antysemickim. Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie wzrostem antysemityzmu w Niemczech i skrytykował władze za brak odpowiedniej ochrony żydowskich synagog.

Josef Schuster powiedział, że skandalem jest fakt iż w trakcie święta Jom Kippur synagoga w Halle nie była chroniona przez policję. “To zaniedbanie gorzko się zemściło” – dodał. Przewodniczący zaapelował do niemieckich władz o zapewnienie Żydom mieszkającym w Niemczech bezpieczeństwa. “Uważam, że sprawą najwyższej wagi jest to, aby władze zapewniły, że każdy Żyd wchodzący do synagogi, mógł mieć pewność, że bezpiecznie z niej wyjdzie. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa” – powiedział dziś Josef Schuster w “Deutschlandfunk”. Organizacje żydowskie domagają się od władz policyjnej ochrony wszystkich synagog w Niemczech.

Dziś synagogę w Halle odwiedzi prezydent Frank Walter Steinmeier. Planowane jest spotkanie prezydenta z Jozefem Schusterem, z szefem MSW Horstem Seehoferem, oraz z lokalnymi władzami.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski,Berlin/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0