HomeŚwiat

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej zajmie się otruciem S. Skripala

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej zajmie się otruciem S. Skripala

Okolicznościami otrucia Siergieja Skripala zajmie się Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej. Jutro (4. 04.) o godzinie 10 w Hadze zbierze rada wykonawcza Organizacji, aby omówić kwestię ataku na byłego agenta z użyciem substancji chemicznej. Jak czytamy na stronie organizacji, o zwołanie posiedzenia wnioskowała Rosja. 

Dyrektor laboratorium DSTL w Porton Down, które badało pochodzenie substancji, użytej w ataku na Siergieja Skripala, powiedział Sky News, że ekspertyza pozwoliła zidentyfikować truciznę jako nowiczok – bojowy środek o działaniu paralityczno – drgawkowym. Gary Aitkenhead dodał, że laboratorium przekazało ekspertyzę naukową rządowi Wielkiej Brytanii, który połączył tę informację z innymi danymi, w tym wywiadowczymi, co pozwoliło na “wyciągnięcie odpowiednich wniosków” i ustalenie pochodzenia trucizny. Ekspert stwierdził, że wytworzenie substancji użytej do ataku na Siergieja Skripala
jest skomplikowaną procedurą, która leży w możliwościach tylko “podmiotu państwowego”.
4 marca były podwójny agent Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym po tym jak otruto ich substancją chemiczną w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Kraje Europy Zachodniej wspólnie wskazują na Rosję jako sprawcę ataku, a brytyjskie władze sugerowały, że bezpośredni rozkaz użycia substancji paraliżującej wobec Siergieja Skripala mógł wydać prezydent Władimir Putin. W toku śledztwa odkryto, że do próby otrucia Siergieja Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok. Rosja odrzuca oskarżenia Zachodu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./sky news/dwi/dw

COMMENTS