HomeŚwiat

Orędzie Emmanuela Macrona w sprawie planu wychodzenia z lockdownu

Orędzie Emmanuela Macrona w sprawie planu wychodzenia z lockdownu

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosi dziś (24.11) orędzie do narodu w sprawie wychodzenia z lockdownu. W przemówieniu prezydent poda datę otwarcia sklepów i świątyń, oraz poinformuje o restrykcjach sanitarnych, jakie będą obowiązywały w okresie świątecznym. Emmanuel Macron przedstawi także główne założenia rządowej strategii walki z Covid19 do stycznia 2021.

Francuski prezydent zwróci się do rodaków o godzinie 20:00. Pałac Elizejski informuje nieoficjalnie, że orędzie Emmanuela Macrona nie będzie tak optymistyczne, jak to wygłoszone w maju, gdy kończyła się pierwsza fala koronawirusa. Rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował, że prezydent przedstawi plan wychodzenia z lockdownu, który przewiduje trzy etapy. Pierwszy z nich ma nastąpić w okolicach 1. grudnia. Zostaną wtedy otwarte wszystkie sklepy i świątynie. Mają w nich jednak obowiązywać zaostrzone przepisy sanitarne. Drugi etap wychodzenia z lockdownu ma nastąpić przed Bożym Narodzeniem, aby pozwolić Francuzom spędzić święta w gronie rodzinnym. Trzeci etap dotyczy otwarcia barów i restauracji, w połowie stycznia przyszłego roku.

Ostatnie decyzje w sprawie rządowej strategii zapadną dzisiaj (24.11) rano podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa do spraw Covid-19, w którym weźmie udział prezydent Macron.

IAR / Informacyjna Agencja Radiowa / Stefan Foltzer/w to/

COMMENTS