Opublikowano raport Internet Rzeczy dla Gospodarki

Opublikowano raport Internet Rzeczy dla Gospodarki

W Warszawie opublikowano raport “Internet rzeczy dla gospodarki” przygotowany przez ekspertów, przedsiębiorców i naukowców na zlecenie ministerstwa cyfryzacji. Raport wymienia 54 bariery prawne w Polsce, które wstrzymują rozwój innowacji i innowacyjnej gospodarki. 

Minister cyfryzacji Marek Zagórski mówi, że raport jest ważny dla całej polskiej gospodarki, ponieważ innowacje oraz sztuczna inteligencja są szansą na jej dynamiczny rozwój. “Internet rzeczy, plus sztuczna inteligencja plus 5G to jest mix technologii, który pozwoli napędzić w jeszcze większym stopniu polską gospodarkę” – powiedział Marek Zagórski.
Doktor Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w ministerstwie cyfryzacji mówił, że raport wskazuje te sektory, które w jakiś sposób hamują rozwój innowacji w Polsce. Raport wyszczególnił 54 bariery prawne. “To są bariery z różnych obszarów funkcjonowania państwa, od ochrony środowiska, przez zamówienia publiczne i system certyfikacji” – powiedział doktor Maciej Kawecki.
Raport zwraca także uwagę na małą świadomość społeczeństwa w Polsce dotyczącą korzyści, jakie niosą ze sobą nowe technologie. Celem raportu poza pracą nad zmianami prawnymi ma być także popularyzacja innowacyjnej gospodarki – dodaje doktor Maciej Kawecki. “Celem będzie po pierwsze opracowanie programów podnoszących świadomość społeczną, po drugie zaprojektowanie zmian 54 ustaw, a po trzecie stworzenie poradnika dla polskich przedsiębiorców” – powiedział doktor Maciej Kawecki.
Pracą nad propozycją zmian prawnych ma zająć się grupa robocza powołana przez ministerstwo cyfryzacji. Po opracowaniu konkretnych rozwiązań raport ma być przekazany do rady ministrów. Jak zaznaczają urzędnicy, stanie się to nie wcześniej niż na początku nowej kadencji Sejmu.

IAR/Lis/jf/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0