4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Opozycja zapewnia, iż zrobi wszystko, by nie dopuścić do reformy sądownictwa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Opozycja zapewnia, że zrobi wszystko, aby udaremnić przeforsowanie rządowych ustaw o sądach. PiS odpowiada, że „polskie sądy są chore”.

 

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie dąży do zmian w funkcjonowaniu polskiego sądownictwa. Na pierwszy ogień poszły Trybunał Konstytucyjny i sądy powszechne. Czarę goryczy w szeregach opozycji przelała złożona przez grupę posłów PiS ustawa o Sądzie Najwyższym, która w praktyce przekazuje władzę nad tym organem ministrowi sprawiedliwości.

 

Dwie największe partie opozycyjne – PO i Nowoczesna – zwołały wczoraj posiedzenia na których próbowały ustalić przyszłe działania związane z zablokowaniem zmian w sądownictwie. Lider PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do proponowanych przez partię Jarosława Kaczyńskiego reform Sądu Najwyższego, stwierdził, że „demokracja parlamentarna staje na krawędzi”.

 

Schetyna podkreślił, że współpraca między partiami musi prowadzić do powstania jednego klubu parlamentarnego i jednej listy wyborczej. – Na partiach opozycyjnych spoczywa odpowiedzialność za zablokowanie zamachu na SN. Będziemy prowadzili rozmowy w tej sprawie (…). Będziemy blokować proces legislacyjny ustawy PiS, która jest zamachem na Sąd Najwyższy – mówił po piątkowym zgromadzeniu zarządu krajowego partii.Dodał, że nie wyklucza obywatelskiego, a nawet parlamentarnego nieposłuszeństwa. – Nie zostawimy Polaków sam na sam z sędziami wskazanymi przez PiS – zapewniał.

 

Schetyna zapowiedział, że jego partia będzie wraz z innymi protestowała w niedzielę pod Sejmem, a w poniedziałek zorganizuje w Sejmie wysłuchanie publiczne z udziałem autorytetów prawniczych.W podobnym tonie wypowiadał się lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który oznajmił, że wszystkie parlamentarne kluby opozycyjne powinny nawiązać współpracę. – Konsekwencją tych działań powinno być powołanie federacji klubów i kół w parlamencie, po to aby budować stabilne państwo prawa i skutecznie przeciwstawiać się temu, co PiS z naszą Polską wyprawia – mówił na piątkowym briefingu, odnosząc się do ustawy o SN.

 

Petru podkreślił, że jego partia będzie się angażować w niedzielną demonstrację w obronie niezawisłości sądów pod Sejmem. Dodał, że jego ugrupowanie ma „pewne pomysły rozwiązań”, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić procedowanie ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. – Tego typu pomysły powinny być uzgodnione, stąd większa potrzeba ścisłej koordynacji działań i pomysł federacji klubów i kół parlamentarnych.Poseł podkreślił, że obecnie istnieje ryzyko, że kolejne wybory w Polsce będą niedemokratyczne i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro będzie je kontrolował poprzez sprawowanie władzy w Sądzie Najwyższym.Choć w czwartek posłowie partii rządzącej niechętnie komentowali zapisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, w piątek głos w sprawie postanowił zabrać prezes PiS Jarosław Kaczyński. W swoim przemówieniu podkreślił, że zmiany w sądownictwie jego partia zapowiadała już podczas kampanii wyborczej.

 

– My dotrzymujemy słowa i to, co obiecaliśmy, realizujemy. Nie od razu, bo pewne sprawy wymagają czasu, ale realizujemy, i to, co robimy w tej chwili – mówię o tych dwóch już uchwalonych ustawach i o tej zapowiedzianej – to jest nic innego, jak realizacja właśnie tych zapowiedzi – mówił prezes PiS.Zapewniał, że obecna władza jest demokratyczna i „będą się  odbywały normalne wybory”.

 

Szef PiS podkreślił, że polski system sądowniczy jest często kontynuacją systemu PRL. – Tutaj SN, zarówno patrząc na to poprzez wydarzenia z przeszłości – różnego rodzaju akty uniewinniające czy to sędziów stanu wojennego, czy sędziów, którzy wydawali wyroki śmierci w okresie stalinowskim, (…) po prostu stwierdzili, że nie można ich sądzić – mówił, odnosząc się do planów utworzenia w SN Izby Dyscyplinarnej.Projekt ustawy o SN został już skierowany do I czytania w Sejmie. Nie wiadomo jeszcze, czy posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu.Wczoraj dwie inne ustawy – o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych – trafiły pod obrady Senatu (jako punkty dodatkowe). Uzupełnienie porządku obrad o nowe ustawy także wywołało spór w wyższej izbie parlamentu. Senatorowie PO wskazywali, że otrzymali materiały dotyczące ustaw za późno, więc sprawozdanie komisji obarczone jest wadą prawną.

Leszek Rudziński AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520