HomePILNE

Opozycja składa wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego

Opozycja składa wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego

Opozycja – Platforma Obywatelska i Nowoczesna – składają wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Poinformowali o tym podczas wspólnej konferencji prasowej – Sławomir Neumann i Katarzyna Lubnauer. Jak tłumaczyli, powodem jest to, że “marszałek odmówił Platformie prawa do informacji bieżącej”. Sławomir Neumann wyjaśnił, że PO chciała zapytać premiera Mateusza Morawieckiego, jakie działania zamierza podjąć, żeby Polska nie straciła pieniędzy z unijnego budżetu na lata 2021-27.

Dotychczas kluby wnioskowały o przeprowadzenie informacji bieżącej rotacyjnie. Tym razem wybór tematu dyskusji przypadł Platformie Obywatelskiej. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował posłów, że nie było jednolitej opinii Konwentu Seniorów, dlatego potrzebne będzie głosowanie w tej sprawie. Większość zdecydowała, że na obecnym posiedzeniu Sejm wysłucha informacji w sprawie środków z UE przyznanych Ministerstwu Zdrowia na lata 2014-2020, o co wnioskowal klub Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja zarzuciła marszałkowi “łamanie wieloletniej tradycji parlamentarnej”.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, izba odwołuje marszałka na wniosek 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na jego miejsce. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

W maju Sejm odrzucił wniosek opozycji o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka.


Mosiński (PiS) o wniosku o odwołanie marszałka Sejmu

Opozycja – Platforma Obywatelska i Nowoczesna – składają wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Bezpośrednim powodem jest to, że “marszałek odmówił Platformie prawa do informacji bieżącej”. W głosowaniu zdecydowano, że Sejm wysłucha informacji w sprawie środków z UE przyznanych Ministerstwu Zdrowia na lata 2014-2020, o co wnioskowal klub Prawa i Sprawiedliwości.

W ocenie posła Prawa i Sprawiedliwości Jana Mosińskiego, wniosek o odwołanie marszałka Sejmu jest bezzasadny. Jak mówił dziennikarzom polityk PiS, marszałek Marek Kuchciński chce przywrócić powagę izbie i stąd różne zmiany regulaminowe. Zdaniem Jana Mosińskiego, obywatele nie chcą oglądać “personalnych wycieczek posłów opozycji”. Dodał, że dziś na sali wygrała demokracja. Poseł przypomniał też, że w poprzedniej kadencji Sejmu przedstawiciele władz z PO i PSL-u nie reagowali na – jak się wyraził – “traktowanie z buta ówczesnej opozycji z PiS-u”.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, izba odwołuje marszałka na wniosek 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na jego miejsce. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu. W maju Sejm odrzucił wniosek opozycji o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka.

 

IAR/Naukowicz/jj

 

COMMENTS