HomePOLSKA

Opozycja o wecie prezydenta do Kodeksu wyborczego do PE

Opozycja o wecie prezydenta do Kodeksu wyborczego do PE

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego do Parlamentu Europejskiego. Jak wyjaśnił, przepisy dawałaby szanse na zwycięstwo w tych wyborach tylko dwóm ugrupowaniom.
Politycy Platformy Oywatelskiej z zadowoleniem przyjęli decyzję prezydenta. Jak mówił na konferencji prasowej rzecznik partii Jan Grabiec, Andrzej Duda zawetował Kodeks wyborczy z kilku powodów, między innymi dlatego, że prezesowi Prawa i Sprawiedliwości udało się “wygasić wewnętrzne animozje w obozie zjednoczonej prawicy”. W ocenie polityka PO, powodem weta może być też jednoczenie się partii opozycyjnych pod szyldem “Koalicji Obywatelskiej”. Jan Grabiec zwracał też uwagę, że zmiany w Kodeksie wyborczym, były niezgodne z zasadą proporcjonalności, obowiązującą w krajach Unii Europejskiej.
W ocenie Adama Szłapki z Nowoczesnej, weto prezydenta do zmian w sposobie wybierania eurodeputowanych to “gra polityczna”. Polityk dodał, że cele Prawa i Sprawiedliwości oraz prezesa Kaczyńskiego zostały zrealizowane. Wyjaśnił, że chodziło o zablokowanie inicjatyw powstających po prawej stronie sceny politycznej.
Piotr Apel z Kukiz’15 nie krył zadowolenia, że Andrzej Duda zawetował ustawę. Polityk nazwał ją “niedemokratyczną”. Wyjaśnił, że mniejsze ugrupowania nie miałyby reprezentacji w Parlamencie Europejskim.
Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił o wspólnych działaniach opozycji, by przekonać prezydenta do zawetowania zmian. “Presja ma sens” – mówił poseł podczas briefingu prasowego w Sejmie.
Zmiany przygotowane przez PiS zakładały, że w każdym z okręgów wybieranych będzie co najmniej trzech eurodeputowanych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały tej liczby, a mandaty przechodziły między regionami.
Weto oznacza, że nowelizacja wraca do Sejmu, który może odrzucić sprzeciw prezydenta, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Posłowie opozycji zadeklarowali podtrzymanie prezydenckiego weta.

IAR/Naukowicz/Siekaj

COMMENTS