-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Opozycja apeluje do rządu o podjęcie rozmów z nauczycielami. Szydło: Rząd zgadza się z postulatem dobrych zarobków dla nauczycieli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Opozycja apeluje do rządu o podjęcie rozmów z protestującymi nauczycielami. W wielu szkołach w całym kraju nauczyciele rozpoczęli strajk. Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nie porozumiały się z rządem w sprawie podwyżek w oświacie. Porozumienie podpisała „Solidarność” oświatowa.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie była minister edukacji, posłanka Platformy Obywatelskiej Krystyna Szumilas mówiła, że rządowi powinno zależeć na jak najszybszym zakończeniu protestu oraz „chaosu w edukacji”. „Ta sytuacja wymaga natychmiastowych działań rządu” – mówiła. Zaznaczyła, że rząd „ma wszystkie narzędzia” do przedstawienia nauczycielom konkretnej propozycji i zakończenia protestu.
Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła, że porozumienie pomiędzy wszystkimi nauczycielskimi związkami było możliwe. Podczas konferencji prasowej zwracała między innymi uwagę na stanowisko organizacji pracodawców odnośnie sfinansowania podwyżek dla nauczycieli, o których mówili związkowcy z ZNP i FZZ. Jak powiedziała, pracodawcy postulują, by w tym roku podwyżki częściowo sfinansować z Funduszu Pracy.
Prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz mówił podczas konferencji prasowej, że w negocjacje płacowe z nauczycielami powinien zaangażować się premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, „sytuacja jest dramatyczna”, bo w wielu szkołach odbywa się strajk.
O dalsze rozmowy apelowała też wicepremier Beata Szydło. Podczas konferencji podkreśliła, że rząd zgadza się z postulatem dobrych zarobków dla nauczycieli. „Chcemy, żeby to były zarobki odpowiadające nakładowi pracy, przygotowaniu, kompetencjom, profesjonalizmowi polskich nauczycieli”.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił rano w Polskim Radiu, że porozumienie między nauczycielami a rządem mogło zostać podpisane, gdyby ze strony części związków była „dobra wola, dobre chęci i chęci do kompromisu”. Zapewnił też, że mimo strajku nauczycieli odbędą się tegoroczne egzaminy. Od 10 do 12 kwietnia egzaminy będą pisać gimnazjaliści, od 15 do 17 kwietnia – ósmoklasiści, a 6 maja rozpoczynają się matury.

 

***

 

Wicepremier Beata Szydło apeluje o dalsze rozmowy w oświacie. Beata Szydło podkreśliła, że rząd zgadza się z postulatem dobrych zarobków dla nauczycieli. „Chcemy, żeby to były zarobki odpowiadające nakładowi pracy, przygotowaniu, kompetencjom, profesjonalizmowi polskich nauczycieli.” – powiedziała wicepremier. Beata Szydło ponownie zaprosiła wszystkie centrale związkowe do rozmów. „Wydaje mi się, że dzisiaj dużo więcej wszystkie strony mogą osiągnąć rozmawiając przy stole, niż stawiając w trudnej, niekorzystnej sytuacji nauczycieli i dzieci” – podkreślała.

Beata Szydło powiedziała, że w tym momencie trzeba zagwarantować spokojny przebieg egzaminów dla młodzieży i uczniów. Przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów, która reprezentowała rząd w rozmowach ze związkami, podkreśliła, że związki zawodowe i rządzący muszą uspokoić sytuację w oświacie.
Z powodu braku porozumienia między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych w wielu placówkach oświatowych rozpoczyna się strajk nauczycieli. Propozycje rządu zaakceptowała oświatowa Solidarność. Strajk nauczycieli może zakłócić egzaminy. Od 10 do 12 kwietnia egzaminy będą pisać gimnazjaliści, od 15 do 17 kwietnia – ósmoklasiści, a 6 maja rozpoczynają się matury.
Według ZNP strajkować będzie 79,5% szkół w kraju – to daje łącznie ponad 40 tysięcy placówek. Inne dane podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej – z danych podawanych w ostatnich dniach przez resort wynika, że referenda strajkowe przeprowadziło 58% szkół. Efekty strajku może więc odczuć – w zależności od danych – od 2,5 mln do 3,8 mln uczniów.
Resort edukacji zwraca uwagę, że próba zakłócenia przebiegu egzaminów oznaczałaby dla ponad miliona uczniów ogromny stres oraz zaburzenie procesu rekrutacyjnego. „Uspokajamy uczniów i rodziców, egzaminy odbędą się zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej” – czytamy w oświadczeniu MEN.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./Wj/kj

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/M.Naukowicz/Rita/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520