Opolskie: Zwłoki noworodków na posesji pod Byczyną. Matka usłyszała zarzut zabójstwa

Opolskie: Zwłoki noworodków na posesji pod Byczyną. Matka usłyszała zarzut zabójstwa

27-letnia Aleksandra J. została zatrzymana. Prokuratura wysłała do sądu wniosek o jej aresztowanie. Dzisiaj przeprowadzona zostanie sekcja zwłok urodzonego kilkanaście dni temu noworodka.

W czwartek policjanci znaleźli szczątki noworodków (prawdopodobnie 4 dzieci, oficjalnie nie podano liczby). Nieoficjalnie ustaliliśmy, że w środę zwłoki urodzonego kilkanaście dni temu dziecka policjanci znaleźli w piecu. Śledczy przesłuchali matkę zabitego dziecka 27-letnią Aleksandrę J. i przeszukali całą posesję. Znaleźli kolejne szczątki, znajdujące się w różnym stadium rozkładu. Jedne były ukryte w stodole, inne zakopane w ziemi na terenie posesji. Dzisiaj do sprawy odniosła się prokuratura.

 

– Potwierdzam, że prowadzone jest śledztwo w sprawie zabójstwa dziecka w Ciecierzynie – informuje Anita Dąbrowa-Derda, prokurator rejonowa w Kluczborku. – Matce dziecka postawiono zarzut z artykułu 148 Kodeksu karnego, czyli zabójstwa. Prokuratura zarzuca Aleksandrze J. nie dzieciobójstwo, ale zabójstwo. Jest to istotna różnica. Dzieciobójstwo to zabicie dziecka w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. To przestępstwo jest karane łagodniej, od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Prokuratura uznała jednak i zarzuciła Aleksandrze J., że miała ona zabić noworodka nie pod wpływem porodu, tylko zaplanowała to zabójstwo. Grozi za to kara od 8 do 25 lat więzienia.

 

Według ustaleń śledczych znalezione w środę dziecko urodziło się 30 listopada. Najprawdopodobniej umarło poprzez umieszczenie w reklamówce i i odcięcie dostępu powietrza. Wbrew temu, co podają niektóre media, Aleksandra J. nie przyznała się do winy. – Trwa sekcja zwłok noworodka, jeszcze dzisiaj powinny być wyniki – dodaje prokurator Anita Dąbrowa-Derda. Prokuratura dla dobra śledztwa nie podaje informacji w sprawie szczątków pozostałych noworodków, znalezionych podczas przeszukania na posesji w Ciecierzynie. – Dzisiaj trwają intensywne czynności, również odnośnie innych osób, które mogą mieć związek z tą sprawą – informuje szefowa kluczborskiej prokuratury. Nieoficjalnie wiemy, że przesłuchiwany jest także Dawid W., partner Aleksandry J. Razem mają 6-letniego syna, który w czwartek został zabrany z przedszkola w Byczynie przez służby opiekuńcze na polecenie sądu.

 

Prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Kluczborku o tymczasowe aresztowanie Aleksandry J. Dzisiaj będzie posiedzenie sądu w tej sprawie.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0