14.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Opolskie: Małżeństwo z Namysłowa przelało oszustom 120 tys. zł

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Oszuści działający metodą „na policjanta CBŚP” próbowali wyłudzić 120 tysięcy złotych od seniorów z Namysłowa. Przelewy były już w realizacji, na szczęście przestępczy proceder zatrzymał policjant namysłowskiej dochodzeniówki.

Do zdarzenia doszło w czerwcu 2019 roku. Oszuści, wykorzystując metodę „na policjanta CBŚP”, zadzwonili do małżeństwa z Namysłowa, poinformowali, że ich pieniądze na bankowym koncie są zagrożone atakiem hakerów i namówili do przesłania funduszy na „policyjne konto”, gdzie miały być bezpieczne. Seniorzy przelali 120 tysięcy złotych – mówi podkomisarz Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Na szczęście po jakimś czasie małżeństwo skontaktowało się z bliskimi i opowiedziało o całej sytuacji. Wówczas seniorzy dowiedzieli się, że to oszustwo. Sprawę zgłosili policji. Kryminalni z Namysłowa przystąpili do działań. Dzięki współpracy z pracownikami banku i Wydziałem Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu udało się zablokować pieniądze.

 

Sprawę cały czas monitorował funkcjonariusz namysłowskiej dochodzeniówki – sierżant Tomasz Tobiasz. Przez kilkanaście godzin pozostawał w stałym kontakcie z prokuratorem i pracownikami banku, by ogromna suma nie przepadła bezpowrotnie. Teraz poszkodowani przesłali podziękowanie na ręce nadkomisarza Andrzeja Ostrycharczyka, komendanta policji w Namysłowie za zaangażowanie i szybką reakcję funkcjonariuszy, dzięki którym udało im się zachować oszczędności całego życia. Policja przypomina, że oszuści cały czas próbują ukraść pieniądze nieświadomym zagrożenia seniorom. Najczęściej wykorzystują metody „na wnuczka” i „na policjanta”, ale cały czas modyfikując techniki oszustwa.

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

 

[*]przede wszystkim należy zachować ostrożność i nie podejmować pochopnych działań

 

[*]nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie

 

[*]zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje

 

[*]pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy też nie proszą o przekazanie im pieniędzy.

 

Jeśli odbierzemy taki telefon, nie wdawajmy się w dyskusję, rozłączmy się i poinformujmy policję

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520