5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Opolski pomysł: Darmowy prąd z płotu z paneli wiatrowych! Ma dawać takie same efekty jak fotowoltaika

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Taki innowacyjny pomysł ma startup utworzony z zespołu, który wygrał konkurs organizowany przez Park Naukowo-Technologiczny w Opolu i opolską spółkę ECO. Patroni konkursu wspierają młodych innowatorów w pracach projektowych.

Panel wiatrowy składa się z turbin o niewielkiej średnicy, a wysokich na maksymalnie dwa metry, napędzanych siłą wiatru o słabej mocy, już od 1 m/s, podczas gdy turbiny dostępne na rynku napędzane są wiatrem od 5 lub od 10 m/s. Zaletą tak małych turbin jest nie tylko niska moc napędu, ale i też niewielkie w porównaniu np. z dużymi wiatrakami gabaryty, możliwość zainstalowania ich na posesjach (zamiast ogrodzenia), dachach budynków, wzdłuż ulic i autostrad. Inne plusy? W założeniu mają być wykonane w materiałów powstający z odpadów i podlegających recyklingowi. Do tego nie stwarzają zagrożenia dla zwierząt, ani nie niszczą krajobrazu. W ocenie pomysłodawców – zwycięzców konkursu Warm Up Your Business (Arkadiusza Zemlaka, Rafała Juszko i Tomasza Gruszki i pomysłodawców tego konkursu (Parku Naukowo-Technologicznego i Energetyki Cieplnej Opolszczyzny) panel wiatrowy to rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii.

– Jego przewagą na tle innych dostępnych technologii wykorzystujących siłę wiatru jest możliwość produkcji energii przy bardzo słabym wietrze. Dużą zaletą systemu jest jego skalowalność, łatwość montażu oraz przyjazna i bezpieczna konstrukcja. Atrakcyjna ma być również cena finalnego produktu – czytamy w komunikacie. Pomysł wchodzi w etap prac projektowych. Młodzi pomysłodawcy założyli start up i są wspierani przez ECO i PNT. Panel Wiatrowy działa w ten sposób, że na prostokątnej ramie, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe turbiny wiatrowe (wirniki). Ich ilość dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Gdy wieje wiatr, wirniki wprawiane są w ruch i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu. Prądnica, będąca elementem konstrukcji generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku.

 

Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w magazynie energii i uzupełniać jej brak w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Atutem panelu wiatrowego jest możliwość montażu w dowolnym miejscu, z powodzeniem może stanowić np. element przydomowego ogrodzenia. – Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, choć swoją podstawową działalność opiera na wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła systemowego, dostrzega również rozwijające się potrzeby w zakresie indywidualnych źródeł energii odnawialnej – mówił podczas konferencji, na której prezentowano prototyp panelu, Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO ds. operacyjnych. – Aby firma się rozwijała i oferowała produkty coraz lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców, nieustannie poszukujemy innowacji, między innymi poprzez konkurs Warm Up Your Business, który współorganizujemy od dwóch lat z PNT w Opolu.

 

– Wszyscy widzimy ogromny potencjał w Panelu Wiatrowym – dodaje Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. ekonomicznych ECO – bardzo chcemy doprowadzić projekt do fazy, w której ostateczny produkt będzie można zamówić do swojego domu” . – Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się znaleźć partnera biznesowego, który pomoże nam rozwijać projekt naszego życia – mówi Rafał Juszko, jeden z autorów koncepcji. ECO pomaga nam zarówno finansowo jak i merytorycznie, dzięki czemu możemy rozpocząć konkretne prace i mieć pewność, że podążają one w odpowiednim kierunku. Ponadto, dzięki możliwości skorzystania z zaplecza wiedzy i technologii, jakie zaoferował nam Park Naukowo-Technologiczny możemy już teraz po prostu pracować nad naszym panelem”.

 

Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy to, gotowy będzie prototyp wirnika, który jest kluczowym elementem Panelu Wiatrowego. Pomysłodawcy panelu planują starać się o dofinansowanie na dalsze etapy prac z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem programu akceleracyjnego „Warm up your business” jest „wyławianie” innowacji w obszarze produkcji energii, technologii oszczędnych i przyjaznych dla środowiska. Dotychczas zrealizowano dwie jego edycje.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520