Opole: Autor postów groził politykom Platformy Obywatelskiej i pochwalał atak nożownika na Pawła Adamowicza

Opole: Autor postów groził politykom Platformy Obywatelskiej i pochwalał atak nożownika na Pawła Adamowicza

Opolscy policjanci zatrzymali 46-latka z Nysy, który na jednym z portali społecznościowych publicznie pochwalał i nawoływał do popełnienia przestępstw. Groził w postach osobom z powodu ich przynależności politycznej.

Opolscy i nyscy policjanci zajmujący się na co dzień walką z cyberprzestępczością, podczas monitorowania stron internetowych, zauważyli na jednym z portali niepokojące wpisy. – Ich treści wyczerpywały znamiona kilku przestępstw – informuje podinspektor Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

 

Autor postów publicznie pochwalał i nawoływał do popełnienia przestępstw. W kilku postach pojawiły się też wpisy grożące osobom z powodu ich przynależności politycznej – groził m.in. politykom Platformy Obywatelskiej i pochwalał atak dokonany w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

 

Funkcjonariusze namierzyli autora wpisów i jego miejsce zamieszkania. Kilka godzin później 46-letni mieszkaniec Nysy został zatrzymany. Mężczyzna w chwili zatrzymania był nietrzeźwy, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. – W trakcie przeszukania jego mieszkania policjanci zabezpieczyli też łącznie blisko 50 gramów marihuany, ponad 3 tysiące złotych, 2 telefony komórkowe oraz 3 komputery – dodaje podinspektor Grzegorczyk.

 

Urządzenia zabezpieczone przez funkcjonariuszy będą poddane szczegółowej analizie przez biegłego pod kątem ich zawartości. Kryminalni będą też sprawdzać czy to jedyny portal, na którym 46-latek umieszczał tego typu wpisy. – Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Pierwszy dotyczy publicznego pochwalania i nawoływania do popełnienia przestępstw, drugi stosowania gróźb wobec grupy osób z uwagi na ich przynależność polityczną – mówi Marzena Grzegorczyk. Grozi za to kara nawet do 5 lat więzienia.\

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0