Opłacalność produkcji i konkurencyjność rolnictwa? Ministerstwo ma… strategię

Opłacalność produkcji i konkurencyjność rolnictwa? Ministerstwo ma… strategię

Opłacalność produkcji i konkurencyjność rolnictwa to główne cele zaprezentowanej przez Ministerstwo Rolnictwa strategii zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa.

Zapewnienie rolnikom odpowiednich dochodów to, zdaniem wiceministra Ryszarda Zarudzkiego, priorytet. W jego opinii, jeżeli sytuacja na rynku będzie trudna, rolnik powinien mieć możliwość czerpania dochodów z działalności pozarolniczej, na przykład z przetwórstwa, bez zakładania działalności gospodarczej. Jak dodaje wiceminister, rolnicy mogą też na przykład sprzedawać energię odnawialną.
Łącznie ministerstwo przedstawiło sześć najważniejszych wyzwań, które stoją przed sektorem rolniczym. Poza opłacalnością produkcji czy stabilnością dochodów to na przykład wzrost konkurencyjności i innowacyjności rolnictwa, ograniczenie różnic terytorialnych, zrównoważony rozwój i ochrona klimatu na obszarach wiejskich czy skuteczniejsza działalność rolniczej administracji.
Strategia obejmuje okres do 2030 roku. Ministerstwo nie kończy prac nad dokumentem. Musi on pasować do pozostałych strategii rządowych. W czerwcu mają zakończyć się prace nad szerszym dokumentem, czyli paktem dla obszarów wiejskich. Projekty czekają także dalsze konsultacje społeczne.

IAR / Karol Tokarczyk/Siekaj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0