2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Opinie ekspertów o zamachu w Stambule

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po północy w Stambule doszło zamachu, w którym zginęło 39 osób, a co najmniej 69 zostało rannych. Napastnik otworzył ogień w jednym z najpopularniejszych klubów w mieście, w którym bawili się także cudzoziemcy. Nadejście Nowego Roku świętowało tam co najmniej pół tysiąca osób.
Zdaniem Joanny Pietrzak, turkolog mieszkającej w Turcji, rządzący tym krajem nie radzą sobie z zagrożeniem terrorystycznym. W wypowiedzi dla Polskiego Radia 24 specjalistka podkreśliła, że większość działań antyterrorystycznych pozostaje w sferze deklaracji. Jak powiedziała Joanna Pietrzak, prezydent Recep Erdogan bardzo lubi prezentować zdecydowane, twarde stanowisko mówiąc, że nie dopuści do przejęcia władzy w kraju przez terrorystów. Jednak jak pokazują kolejne zamachy, takie zapewnienia słowne nic nie dają.
Adam Balcer, politolog, ekspert do spraw Turcji, w rozmowie Polskim Radiem 24 zwrócił uwagę, że tamtejsze służby wykazują ogromną słabość, bo dokonanie zamachu w Turcji nie jest trudnym przedsięwzięciem. Do zamachów doszło tam wcześniej 10 i 17 grudnia, a 19 grudnia zabito ambasadora Rosji. Jak powiedział Adam Balcer, jest to juz czwarty zamach w ciągu niespełna miesiąca, a bilans ofiar wyniósł blisko sto osób.
Józef Lang, politolog z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważył, że w Turcji od dwóch lat można zaobserwować nasilenie zamachów. Jak powiedział Polskiemu Radiu 24, wcześniej miały one miejsce na wschodzie kraju. Obecnie ataki są przeprowadzane w Ankarze i Stambule, które są najważniejszymi miastami w kraju. Jak jednak zaznaczył Józef Lang, nie wpływa to znacząco na politykę państwa. Nie widać też – jak powiedział – aby zamachy osiągnęły punkt krytyczny. W lipcu zeszłego roku w Turcji doszło tez do nieudanego zamachu stanu. Jak podkreślił Józef Lang, tolerancja tego typu zjawisk jest wyższa niż w Europie.
Jak wcześniej informowały tureckie władze, wśród 39 zabitych 15 to obcokrajowcy. Wśród ofiar nocnego zamachu w Stambule są obywatele Arabii Saudyjskiej, Maroka, Libii i Libanu. Z kolei władze w Jerozolimie podały, że w zamachu zginęła obywatelka Izraela. Dotychczas nasze MSZ nie ma wiadomości, by wśród nich byli Polacy. Rzeczniczka resortu Joanna Wajda powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że nasz konsul w Stambule jest w stałym kontakcie z tureckimi służbami.

Informacyjna Agencja Radiowa/PR 24, Fot. Twitter.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520