OPINIA Możliwość zmian formatu rozmów o Ukrainie wątpliwa

OPINIA Możliwość zmian formatu rozmów o Ukrainie wątpliwa

Najbliższe tygodnie nie przyniosą zmian formatu rozmów pomiędzy Rosją a Ukrainą – uważa Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Format normandzki, którego uczestnikami są także Francja i Niemcy, nie przynosi według ekspertów skutków, dlatego pojawiają się głosy o potrzebie zmian.
Poszerzenie grona rozmówców to jeden z postulatów prezydenta Andrzeja Dudy. Podobne głosy napływają z Kijowa, choć jeszcze w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko zapewniał, że takiej potrzeby nie ma. W opinii europeistki, bardzo ciężko będzie zmienić format normandzki, ponieważ każda zmiana wymaga porozumienia wszystkich stron, a obserwujemy sytuację, gdy nawet w obrębie jednego kraju głosy są podzielone, lub nie wszyscy są w stanie wypowiedzieć się jednoznacznie, dlatego też w najbliższych tygodniach nie powinniśmy spodziewać się zmian. Łada uważa, że kluczowe będzie stanowisko samej Ukrainy i Rosji, a zgoda Moskwy na zmiany jest wątpliwa, dlatego pozostaje pytanie czy rozmawiać w jedynym dostępnym formacie, czy rezygnować z dialogu, decydując się wręcz na starcie z Rosją. W opinii europeistki trudno spekulować, czy poszerzenie formatu rozmów o kolejne państwa wymogłoby na Rosji respektowanie ustaleń. Jednocześnie Łada podkreśla rolę dialogu pomiędzy państwami Zachodu – Berlin prowadzi konsultacje z europejskimi stolicami i Brukselą, a Polska powinna tłumaczyć niemieckim partnerom swoje stanowisko względem Ukrainy i Rosji.
Polityka europejska względem Ukrainy i konfliktu w Donbasie, a także format dialogu na temat procesu pokojowego mają być jednymi z tematów piątkowej wizyty Andrzeja Dudy w Berlinie.

Informacyjna Agencja Radiowa/P.Pawełek/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0