14.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Olga Avigail Mieleszczuk i Tango Attack

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Piękne i fascynujące. Tango w języku jidysz jest dla mnie idealne.”- Mark Burman, BBC

„Twórczość Olgi Avigail Mieleszczuk ożywiła gatunek muzyczny tanga jidysz- dwa słowa rzadko wypowiadane jednym tchem” – Larry Luxner , Żydowska Agencja Telegraficzna

Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku po raz kolejny zaprosił Olgę Avigail Mieleszczuk z projketem „Yiddish Tango from Warsaw”. Piosenkarka aranżuje na nowo, popularne w latach 30. XX wieku tanga i piosenki skomponowane przez Polskich Żydów. Artystce partneruje zespół Tango Attack (Grzegorz Bożewicz, Piotr Malicki i Hadrian Filip Tabęcki), uświetniając występ udziałem gości specjalnych.

Program trasy w USA:

• Środa, 9/25 w JCC Manhattan (NYC) – ze specjalnym gościem klarnecistą klezmerem Michaelem Winogradem i tancerzami

• Wtorek, 9/24 w The Kennedy Center (Waszyngton, D.C.)

• Niedziela, 9/22 w JCC Staten Island (NYC)

Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku jest pomysłodawcą i partnerem trasy wraz z JCC Manhattan, JCC Staten Island i Kennedy Center w Waszyngtonie. Koncert w Kennedy Center jest prezentowany we współpracy z Ambasadą RP w DC.

Wielojęzyczny repertuar pieśni w języku polskim, jidysz i hebrajskim pokazuje wielokulturowy charakter międzywojennej Warszawy. Gdy szaleństwo tanga owładnęło Europę, Warszawa stała się wschodnią stolicą tanga i miejscem narodzin najbardziej eklektycznej permutacji formy tanecznej, łącząc elementy słowiańskie i żydowskie z argentyńskimi wpływami muzycznymi.

Odkrywając ,,Rebecca”, jedną z piosenek Zygmunta Białostockiego, Olga zakochała się w jidysz tango i zafascynowana złożonością polsko-żydowskiego współistnienia. Wychowana jako pobożna katoliczka, nagle po wizycie w Auschwitz zanurzyła się w kulturze żydowskiej, zaczęła uczyć się jidysz. Dziś Olga praktykuje ortodoksyjny judaizm i mieszka w Izraelu.

Repertuar Olgi obejmuje piosenki z lat 20., 30. i 40., zarówno utwory popularne, jak i te zapomniane, niedawno zwrócone kulturze przez Olgę i jej zespół. Olga dzieli się z publicznością unikatową historią każdej melodii, nawiązując do fascynujących historii gwiazd jidysz ze Starego Świata.

W ubiegłym roku Olga zaprezentowała Yiddish Tango z Warszawy na festiwalu Ashkenaz w Toronto, kolejne koncerty i warsztaty odbyły się w ramach festiwalu KlezKanada. Na koncertach Olgi często występują gościnni piosenkarze i muzycy, tacy jak legendarna piosenkarka Sława Przybylska, uznany pianista jazzowy z Toronto Ron Davis i czołowi izraelscy wykonawcy.W 2013 roku Olga koncertowała w Ameryce Północnej z projektem Polesye – żydowskie pieśni ludowe z Sztetla, projektem inspirowanym repertuarem Miriam Nirenberg, z koncertami w Atrium w Lincoln Center, Chutzpah! Festiwal, Festiwal Muzyki Żydowskiej w Berkeley i JCC w Berkeley.

Więcej informacji o projekcie www.PolishCulture-NYC.org. Więcej informacji o muzykach, w tym cytaty prasowe, filmy i zdjęcia: Momentumartists.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520