Ojciec Tadeusz Rydzyk trafi za kratki? Redemptoryście grozi rok więzienia

Ojciec Tadeusz Rydzyk trafi za kratki? Redemptoryście grozi rok więzienia

Sieć Obywatelska Watchdog złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. nieudzielenia informacji o korzystaniu z publicznych pieniędzy przez fundacje o. Tadeusza Rydzyka. Redemptoryście grozi nawet rok więzienia.

Sieć Obywatelska Watchdog złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. nieudzielenia informacji o korzystaniu z publicznych pieniędzy przez fundacje o. Tadeusza Rydzyka. Grozi mu nawet rok więzienia. W czerwcu 2016 roku stowarzyszenie złożyło prośbę do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacji Lex Veritas oraz Fundacji Nasza Przyszłość o udzielenie informacji na temat ich działalności finansowanej ze środków publicznych.
Brak odpowiedzi skłonił organizację do przeniesienia konfliktu do sądu administracyjnego. W wyniku postępowania, sąd nakazał jednej z fundacji o. Rydzyka udostępnić informacje o środkach ze Skarbu Państwa w ciągu dwóch tygodni. Organizacja nie doczekała się ich do dzisiaj.
– Zdajemy sobie sprawę, że korzystanie z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej może wydawać się zbyt daleko idącym działaniem, jednak w tym wypadku brak odpowiedzi wskazuje naszym zdaniem na niechęć do udzielenia informacji – deklarują działacze stowarzyszenia w komunikacie na stronie internetowej. W zawiadomieniu złożonym w prokuraturze w warszawskiej Woli wskazują na zlekceważenie poprzedniej decyzji sądu.
Sieć Obywatelska Watchdog działa od 13 lat, walcząc o dostęp do informacji na temat funkcjonowania władz i instytucji publicznych. Stowarzyszenie udziela porad prawnych w przypadkach konfliktów na linii obywatel-państwo oraz organizuje spotkania z mieszkańcami wsi i miast w całej Polsce.

Maja Piotrowska aip/FOT. KAROLINA MISZTAL/POLSKAPRESSE DZIENNIK BALTYCKICOMMENTS

WORDPRESS: 0