HomePOLSKA

Ojciec Rydzyk chce walczyć z przestępczością. I dostał na to pieniądze

Ojciec Rydzyk chce walczyć z przestępczością. I dostał na to pieniądze

Dwie organizacje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały blisko 800 tys. zł dotacji na przeciwdziałanie przyczynom przestępczości.

Fundacja Lux Veritatis ma dostać ponad 640 tys. zł, a Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej prawie 146 tys. zł od resortu sprawiedliwości w ramach konkursu na realizację zadań dotyczących przeciwdziałania przyczynom przestępczości. Organizacje związane z redemptorystą ubiegały się o cztery granty. Dostały trzy z nich, ponieważ jeden z projektów WSKSiM nie uzyskał wymaganego minimum punktowego dla przyznania dotacji.

 

O dotację mogły się ubiegać jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych, które nie działają w celu osiągnięcia zysku. Granty można wykorzystać na różnorakie działania, m.in. na organizację akcji informacyjnych, konferencji i szkoleń, badania naukowe czy też na tworzenie i rozbudowę sieci pomocy ofiarom przestępstw.

 

Na co konkretnie zarządzane przez Rydzyka organizacje przeznaczą pieniądze, na razie nie wiadomo. Wczoraj wysłaliśmy zapytania w tej sprawie do fundacji Lux Veritatis i WSKSiM, jednak na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Wiadomo natomiast, że zadania muszą być zrealizowane jeszcze w tym roku.

 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przydzielił 37 grantów, rozdysponowując łącznie ponad 7 mln zł między 36 instytucji (fundacja Lux Veritatis otrzymała dwa granty). W konkursie zwyciężyły także m.in. Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Radio Warszawa, Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie czy Fundacja imienia Św. Cyryla Metodego, która otrzyma najwyższy grant – prawie 1,39 mln zł.

Joanna Maciejewska Aip

COMMENTS