14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Ogromne zainteresowanie polską kulturą i językiem na Wschodzie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nauka języka polskiego w krajach dawnego Związku Radzieckiego przeżywa renesans.

Jak wynika z danych Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” – jest bardzo duże zainteresowanie programami edukacyjnym. Widać to zwłaszcza na przykładzie młodzieży – mówi wiceprezes Fundacji Ewa Ziółkowska.
„Jeśli się jest w szkole polskiej na przykład na Białorusi i zapyta się młodych ludzi o to, gdzie chcieliby podjąć studia – właściwie wszyscy podnoszą rękę, ze chcieliby studiować w Polsce. To jest znakomita motywacja do nauki języka polskiego” – powiedziała wiceprezes Fundacji.
Jak podkreśla Ewa Ziółkowska – zajęcia kulturalne i edukacyjne w języku polskim są bardzo ważne dla utrzymania tożsamości Polaków na Wschodzie. W niektórych krajach prawa mniejszości polskiej nie są przestrzegane – stąd potrzeba szczególnego wspierania edukacji i nauki języka polskiego.
Ewa Ziółkowska zaznacza, że dzieci polskie mieszkające na Litwie otrzymały możliwość dowożenia do polskiej szkoły autobusami. Transport sfinansowali prywatni sponsorzy. Dla dzieci z Wileńszczyzny jest to bardzo duże ułatwienie, bo uczęszczanie do polskiej szkoły wymaga pokonywania nieraz bardzo dużych odległości.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” wspiera Polaków rozsianych po całym terenie dawnego Związku Radzieckiego. Finansuje programy nauczania języka polskiego na każdym etapie edukacji, szkoli także nauczycieli. Prowadzi także projekty mające na celu wspieranie kultury polskiej oraz ochronę dziedzictwa kulturalnego na tych obszarach, które wcześniej do Polski należały. Wspiera także media polskojęzyczne oraz aktywizuje organizacje i środowiska Polaków.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” korzysta ze środków przeznaczanych przez Senat, instytucje państwowe, ale też z darowizn prywatnych sponsorów.

IAR Bożena Falkowska/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520