29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, święto dzieci i książek. Ma na celu zwrócenie uwagi na zalety i korzyści, wynikające z takiego sposobu lektury. Głośne czytanie buduje więzi między rodzicami a dziećmi, stymuluje rozwój najmłodszych, rozwija ich wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.
Święto ma w naszym kraju już 16-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym roku towarzyszy mu hasło – „Duży czyta małemu”.
Obchody dnia mają zachęcić do wspólnej lektury. Organizatorzy święta sugerują, że warto taki czas specjalnie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł on wspólne chwile z rodzicem czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać je jako prawdziwą przygodę.
Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt. W wielu bibliotekach w kraju są organizowane różnego rodzaju spotkania, w czasie których odbywa się wspólne, głośne czytanie.
Eksperci są zgodni co do tego, że głośne czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Pozwala też rodzicom – poprzez literaturę – propagować dobre wzorce zachowań i wartości moralne.
Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać. Jednocześnie rozwijają się jego zdolności koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Przy wspólnej lekturze buduje się także wzajemne zaufanie, co w przyszłości pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.
TS/IAR