HomePILNE

Ogłoszono kandydatów na komisarzy UE. Jest Wojciechowski?

Ogłoszono kandydatów na komisarzy UE. Jest Wojciechowski?

Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen zaprezentowała listę kandydatów na komisarzy. Komisarzem ds. rolnictwa ma być Janusz Wojciechowski.

Wczoraj listę kandydatów przedstawicielom państw członkowskich przedstawiła przyszła szefowa Komisji Europejskiej. Dziś Ursula von der Leyen poinformowała, że lista została zatwierdzona.

Teraz decyzja Rady UE zostanie przekazana Parlamentowi Europejskiemu. Unijne prawo przewiduje, że KE wraz z jej przewodniczącą i wysokim przedstawicielem do spraw zagranicznych musi uzyskać większość w głosowaniu PE.

Wśród kandydatów jest jeden Polak. Janusz Wojciechowski ma zostać komisarzem ds. rolnictwa.

 

 

Teka komisarza do spraw rolnictwa, którą ma objąć Janusz Wojciechowski, jest bardzo ważna – skomentowała nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pytana na konferencji o zakres odpowiedzialności Polaka. „Portfolio dotyczące rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest ogromne. Nie będę teraz na konferencji prasowej w stanie powiedzieć więcej na temat tego ogromnego tematu, ale jest to dokładnie takie samo portfolio, jakie mamy teraz. Jest ono bardzo ważne” – powiedziała nowa szefowa Komisji.

Ursula von der Leyen była też pytana o dochodzenia, które prowadzi Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF dotyczące rozliczeń za podróże Janusza Wojciechowskiego z czasów kiedy był europosłem i kandydatki na komisarza z Francji – Sylvie Goulard w związku z nieprawidłowościami przy zatrudnianiu asystentów. „Nie będę komentować dochodzeń OLAF-u, bo są one całkowicie niezależne. Gdy zostaną zakończone, wysłuchamy co urząd ma do zakomunikowania” – powiedziała przewodnicząca Komisji.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

rp.pl/wiadomości.com

COMMENTS