Oficjalnie rozpoczęto budowę Muzeum Historii Polski

Oficjalnie rozpoczęto budowę Muzeum Historii Polski

W Warszawie oficjalnie rozpoczęto budowę Muzeum Historii Polski. Siedziba placówki powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej. W uroczystości wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezes zarządu firmy Budimex S.A Dariusz Blocher.
Minister Piotr Gliński powiedział, że przedsięwzięcie to ogromne zobowiązanie i odpowiedzialność wobec obywateli. Podkreślił, że budowa tego muzeum jest wyczekiwana od lat przez Polaków. “To jest nasz obowiązek, żeby jak najszybciej oddać to miejsce, nową siedzibę Muzeum Historii Polski, która będzie pierwszą siedzibą tej instytucji. Ta dotychczasowa jest tymczasowa od kilkunastu lat” – powiedział szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Piotr Gliński podkreślił, że budowa Muzeum Historii Polski to ogromne przedsięwzięcie. “To 44 tysiące metrów kwadratowych , a sama powierzchnia wystawiennicza to około 8 tysięcy” – powiedział. Dodał, że jest przekonany, iż uda się zrealizować tę inwestycję szybko i sprawnie.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że miejsce budowy nowej placówki nie jest przypadkowe. Przypomniał, na Cytadeli Warszawskiej w XVIII wieku stały koszary Gwardii Pieszej Koronnej, dawnej jednostki wojska I RP, a kilkaset metrów stąd znajdują się fundamenty konwiktu pijarskiego, gdzie mieszkali uczniowie Collegium Nobilium – elitarnej szkoły I RP. Dodał, że to ci, którzy uchwalali później między innymi Konstytucję 3 Maja. “Jest to również miejsce uświęcone krwią tych, którzy walczyli o niepodległość Polski” – zaznaczył dyrektor Muzeum Historii Polski, przypominając, że w Cytadeli podczas zaborów mieściło się carskie więzienie. Robert Kostro podkreślił też, że cały kompleks muzeów, który powstanie na Cytadeli Warszawskiej, ma być otwarty dla szerokiej publiczności. “Chcemy, by ten parku, w którym znajdzie się Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i dwa istniejące już muzea, czyli Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, stało się ważnym, ciekawym, atrakcyjnym kompleksem, do którego będą przychodzili warszawiacy i turyści z całej Polski i innych krajów” – dodał.
Otwarcie placówki zaplanowano na początek 2021 roku. Instytucja została powołana 2 maja 2006 roku. Inwestycja ma kosztować nieco ponad 750 mln zł.
Muzeum Historii Polski ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności, tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Będzie obejmować między innymi fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe i odbudowę wolnej Rzeczypospolitej, a także dzieje “Solidarności”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A.Woźniak&D.Piotrowska&M.Pieśniewski/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0