7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Odsłonięto groby dzieci z Powstania Warszawskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Groby pięciorga dzieci, które zginęły w Powstaniu Warszawskim, odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dotychczas ich mogiły były opuszczone i zniszczone lub w ogóle nie istniały. Akcję upamiętnienia zorganizował komitet „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich”. W przypadku 11-letniego łącznika Wojtusia Zalewskiego, pseudonim „Orzeł Biały”, postawiony nagrobek jest symboliczny, gdyż ciała chłopca nie udało się odnaleźć.

„15 sierpnia 'Orzeł Biały’ wsławił się niezwykłą akcją, kiedy to wyprowadził swoich starszych kolegów, cały oddział z okrążenia niemieckiego. Uratował życie żołnierzom, miał podobno za to zostać przedstawiony nawet do odznaczenia Krzyżem Walecznych. Niestety, 21 sierpnia, kiedy wybiegł na rozpoznanie, został trafiony serią z CKM-u, zginął, a jego ciało pod ogniem niemieckim wynosił Mieczysław Mirecki 'Błyskawica'” – powiedział organizator akcji Patryk Markuszewski.
Wizerunek żołnierza niosącego ciało małego Powstańca uwieczniono na symbolicznej mogile. Bliźniaczo podobną scenę w trakcie Powstania widziała Ludwika Pyrkosz-Mendelska, w czasie walk z Niemcami w stolicy miała 12 lat. Zapamiętała małego chłopca, który w jej zgrupowaniu pomagał żołnierzom.
„Pewnego dnia kolega szedł i niósł go na rękach. Wyleciałam, bo myślałam, że jest ranny i potrzebuje pomocy, pytam się – co się stało – a kolega tylko spuścił głowę i zrozumiałam, że nie żyje. Nasz chłopiec…” – wspominała wzruszona Ludwika Pyrkosz-Mendelska.
Końca Powstania Warszawskiego nie doczekały też Marysia, Jadzia i Jola Buchowskie. Siostry w wieku 13, 10 i 7 lat zginęły w ostatnich dniach niepodległościowego zrywu stolicy. Ich grób przez lata był całkowicie zapomniany i zniszczony.
„Ich matka – Jadwiga Teofila – przełożona pielęgniarek w Szpitalu Sióstr Elżbietanek na Mokotowie została zamordowana w egzekucji przy ulicy Dworkowej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Ojciec, major Wojska Polskiego, prawdopodobnie walczył w Powstaniu, został również odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Dziewczynki ukrywały się na Żoliborzu, przy ulicy Haukego 15. W ostatnich godzinach Powstania, kiedy rozpoczął się szturm na Żoliborz, spadły bomby, jedna z nich trafiła ten dom, dziewczynki zginęły pod gruzami” – mówił Patryk Markuszewski.
W przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odsłonięto też odnowiony grób 9-letniego Edwarda Żebrowskiego, który zginął 30 września 1944 roku. Wcześniej w miejscu jego nagrobka znajdował się jedynie stary, przewrócony krzyż.
Odnowienie mogił było możliwe dzięki finansowemu wsparciu internautów.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/i jf/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520