Odsłonięcie muralu upamiętniającego Davida Bowiego

Odsłonięcie muralu upamiętniającego Davida Bowiego

Dziś w Warszawie odsłonięcie muralu upamiętniającego Davida Bowiego. Wizerunek zmarłego przed trzema miesiącami piosenkarza zdobi jedną z elewacji budynków na Żoliborzu.
Jak mówi Łukasz Prokop ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów – data i miejsce nie są przypadkowe. 1976 roku pociąg, którym Bowie jechał do Moskwy, miał postój techniczny na Dworcu Gdańskim w Warszawie. Artysta udał się na krótki spacer, w trakcie którego na Placu Komuny Paryskiej kupił kilka polskich winyli, między innymi zespołu Śląsk, którego melodię wykorzystał potem w utworze “Warszawa”. Najprawdopodobniej właśnie dziś mija 40 lat od tej wizyty.
Prokop dodaje, że jego stowarzyszenie spotyka się wśród lokalnych mieszkańców z opinią, że na Muranowie jest za dużo pomników, a murale mogą zarówno upamiętniać w nowoczesny sposób osoby czy wydarzenia wnosząc ze sobą walory estetyczne. Podobizna Bowiego to połączenie motywów symbolizujących Polskę i elementów kojarzonych z wizerunkiem Bowiego z połowy lat 70-tych..
Oficjalna prezentacja muralu na podstawie projektu Dawida Celeka odbędzie się o godzinie 18:00, a wieczorem w jednym z klubów planowana jest impreza z muzyką Bowiego.
Stowarzyszenie Stacja Muranów planowało także upamiętnić artystę neonem umieszczonym na Dworcu Gdańskim, ale na jego zrealizowanie jak dotąd nie udało się znaleźć sponsorów.

Informacyjna Agencja Radiowa/P.Pawełek/mitro/, foto Dawid CelekCOMMENTS

WORDPRESS: 0