HomeŚwiat

Odrzucone wotum nieufności dla Jaceniuka

Odrzucone wotum nieufności dla Jaceniuka

Arsenij Jaceniuk pozostanie premierem Ukrainy. Po tym, jak prezydent Petro Poroszenko wezwał go do złożenia dymisji, nad wotum nieufności dla szefa rządu głosował ukraiński parlament. Za rozwiązaniem gabinetu głosowało 194 posłów – wymagana do odwołania premiera liczba głosów wynosi 226.

Jaceniuk, jeden z liderów kijowskiego Majdanu, prodemokratycznego wiecu, który był przejawem zmian zachodzących w ukraińskim społeczeństwie, jest oskarżany o spowalnianie reform i korupcję. Piastujący od niespełna dwóch lat urząd premiera polityk zmaga się z silną opozycją obozu prezydenckiego. We wtorek Głowa Państwa wezwała go do ustąpienia, a kilka godzin później nad wotum nieufności głosował parlament – z 339 członków za odwołaniem premiera głosowało 194 posłów – do większości konstytucyjnej niezbędnej do rozwiązania rządu zabrakło 32 głosów. To oznacza, że rząd Arsenija Jaceniuka przetrwa prawdopodobnie do kolejnej sesji parlamentarnej, zwołanej dopiero na wrzesień.

Po odrzuceniu wotum nieufności Jaceniuk, popierany przez zachodnie państwa, wystąpił z orędziem do narodu. – Położyliśmy podwaliny pod nowy kraj. Zbudujmy nową Ukrainę, nie zatrzymujmy się. Reformy to jedyna droga naprzód – mówił 42-letni polityk. Premier i jego partia są jednak bardzo źle widziane przez Ukraińców. Od kilku dni pod parlamentem protestują grupy niezadowolonych obywateli, a najnowsze wyniki sondażowe dają stronnictwu Jaceniuka dramatycznie niskie poparcie, oscylujące wokół dziewięciu procent.

COMMENTS