HomePOLSKA

Odmówisz przyjęcia szczepionki na grypę w pracy? Pracodawca może Cię zwolnić

Odmówisz przyjęcia szczepionki na grypę w pracy? Pracodawca może Cię zwolnić

Pracodawca może wymagać od zatrudnionych zaszczepienia się na grypę, a za odmowę – zwolnić – pisze “Rzeczpospolita”, interpretując przepisy kodeksu pracy.

Zdaniem cytowanych w “Rzeczpospolitej” prawników, przeprowadzenie obowiązkowych szczepień w firmie ma wynikać z art. 2221 kodeksu pracy: “W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”.

 

“Rz” podkreśla, że z rozporządzenia z 22 kwietnia 2005 r. wynika, że wirus grypy uznaje się właśnie za jeden ze szkodliwych czynników biologicznych, a to oznacza – zdaniem prawników z kancelarii PCS – nawet istnienie obowiązku pracodawcy do zapewnienia pracownikom szczepionki przeciw grypie: “Wówczas odmowa poddania się szczepieniu przez pracownika może stać się podstawą przesunięcia go na inne stanowisko lub wręcz zwolnienia”.

 

Gazeta przypomina, że dziś obowiązkowymi szczepieniami objęte w Polsce są osoby mające bliski kontakt z dziećmi w wieku do szóstego miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi, a także pracownicy ochrony zdrowia, personel administracyjny, pracownicy szkół, handlu, transportu czy funkcjonariusze publiczni.

 

aip

COMMENTS