15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Odkryto przeciwciała niszczące wirus Zika

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

To może być przełom w zwalczaniu wirusa Zika, powodującego wady rozwojowe mózgu i głowy u płodów. Europejscy naukowcy w artykule zamieszczonym przez „Nature” poinformowali o odkryciu przeciwciał, które są w stanie zniszczyć mikroba po tym, jak zaatakuje on ludzkie komórki.

 
Przeciwciała zostały pobrane od osób, które przeszły już infekcje groźnym wirusem. Zdaniem badaczy, są one skuteczne również wobec wirusa dengi, bliskiego „kuzyna” Ziki. Jeden z autorów odkrycia, Felix Rey z francuskiego Instytutu Pasteura powiedział, że w przyszłości przeciwciała będą mogły być podawane kobietom będącym w ciąży, tak by wirus nie przedostał się do płodu i go nie uszkodził.

Badacz zastrzegł jednocześnie, że potrzeba jeszcze trochę czasu, by powstała skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi Zika – przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie testów klinicznych, bo dotychczas przeciwciała były testowane tylko w warunkach laboratoryjnych.
Wirus Zika, jeśli zarażą się nim kobiety w ciąży, może wywoływać u płodu mikrocefalię – wadę rozwojową polegającą na dużo mniejszych niż normalnie rozmiarach głowy i mózgu. Na świecie od ubiegłego roku zaraziły się nim na świecie 2 miliony osób, urodziło się też ponad 1600 dzieci z nienaturalnie małymi głowami, co było łączone z oddziaływaniem wirusa.

TS/(IAR)/afp/md/nyg

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520