HomePOLSKA

“Odeszli, wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa”.

“Odeszli, wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa”.

Prezydent Andrzej Duda modlił się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. “Jesteśmy tu, żeby się pomodlić i oddać hołd wszystkim, którzy zginęli w Smoleńsku” – mówił w Krakowie Andrzej Duda.

Prezydent podziękował za to że, “akcentujemy to, że jest to dla nas tak ważne. Ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie Ojczyzny, którzy odeszli, wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa”. Jak podkreślił Andrzej Duda, to był obowiązek pamięci, gdyż członkowie delegacji pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 roku. “Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo ich nam brakuje” – mówił w Krakowie prezydent.

Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią i dziewięćdziesięcioma czterema osobami zginęli 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu, którym lecieli na uroczystości 70-lecia zbrodni katyńskiej.

 

***

Rodziny ofiar, władze stolicy, wojskowi oraz duchowni na Wojskowych Powązkach w Warszawie upamiętnili 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach wzięli udział między innymi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa – Błońska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który odmówił modlitwę za zmarłych. Przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, w pobliżu grobów tych, którzy zginęli, odczytano ich nazwiska oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Ksiądz biskup Józef Guzdek odmówił modlitwę za zmarłych wspólnie z przedstawicielami kościoła prawosławnego i protestanckiego. Biskup Polowy Wojska Polskiego mówił, że ofiary katastrofy połączyła chęć wspólnej modlitwy nad grobami tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Ksiądz biskup Józef Guzdek powiedział, że ofiary katastrofy pozostawiły duchowy testament. Biskup Polowy Wojska Polskiego mówił o tym, że osoby które 10 kwietnia 2010 roku zginęły pod Smoleńskiem zapewne życzyłyby sobie solidarności Polaków. “W sprawach najważniejszych zawsze trzeba być razem. Razem, to ich testament” – powiedział ksiądz biskup Józef Guzdek.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa – Błońska mówiła, że coroczne spotkania na Wojskowych Powązkach upamiętniają osoby wyjątkowe, które aktywnie działały na rzecz Polski. “Tam nie było osób biernych, to były osoby dbające o rozwój życia społecznego, o naszą historię. Należy im się ta pamięć” – powiedziała Małgorzata Kidawa – Błońska.
10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot Tu-154M. Na jego pokładzie była 96-osobowa delegacja państwowa, która zmierzała na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar katastrofy potrwają przez cały dzisiejszy dzień.

***

Dziś 9. rocznica katastrofy smoleńskiej. W budynku parlamentu uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. O 7.30 marszałkowie: Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Maria Koc złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz parlamentarzystów.

W specjalnie wydanym oświadczeniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał, by “oddając hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, odnowić zobowiązanie służby Polsce”. Podkreślił, że niewiele jest na kartach naszej historii dat, których wspomnienie przeszywa nas ciągle tak wielkim bólem. “Tragedia smoleńska głęboko zraniła serce i duszę naszej Ojczyzny” – napisał marszałek. Marek Kuchciński przypomniał też, że “narodowa żałoba połączyła w modlitwie i w marszach miliony ludzi manifestujących narodową i obywatelską wspólnotę, solidarność z tragicznie zmarłymi przedstawicielami swego państwa”. “Sprawmy dziś i jutro, by ofiara ich życia nie była oddana nadaremnie” – zaapelował marszałek.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

***

Premier Mateusz Morawiecki złożył w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Dziś przypada dziewiąta rocznica tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

“Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć – o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami” – napisał na Twitterze szef rządu.
O 8.41 premier weźmie udział w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim, o 9.10 w ceremonii złożenia kwiatów pod Pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, o 9.50 Mateusz Morawiecki odda hołd i złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim. Następnie, o 10.30 złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej, o 10.50 odda hołd i złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Parafialnym w Grabowie, o 11.05 odda hołd i złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Parafialnym w Pyrach, a o 11.45 złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej oraz przed Pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wojskowych.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154, którym polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Twitter/dwi/jj

 

IAR/Naukowicz/dw

IAR/Grygorcewicz/Lis/dw

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Pawlica/hm/dw

COMMENTS