HomePOLSKA

“Ona nie odeszła. Ona wyszła na papierosa” – wspomnienie o Marii Czubaszek

“Ona nie odeszła. Ona wyszła na papierosa” – wspomnienie o Marii Czubaszek

Będzie nam jej bardzo brakowało – podkreślają przyjaciele Marii Czubaszek. Autorka niezwykle popularnych słuchowisk radiowych, satyryczka, dziennikarka i pisarka zmarła w wieku 76 lat.
Czubaszek to radio, a radio to Czubaszek – mówi Artur Andrus. Dziennikarz radiowej Trójki podkreśla, że całe zawodowe życie Marii Czubaszek związane było z radiem i zawsze powtarzała, że radio jest dla niej najważniejsze. “Całe szczęście, że kogoś takiego mieliśmy, a w radiowych archiwach zostało tyle fantastycznych tekstów Marii Czubaszek w niezwykłych interpretacjach jej ukochanych autorów” – mówi Andrus. Dziennikarz podkreśla, że Maria Czubaszek nie cierpiała patosu i traktowała swoją twórczość z dużą rezerwą.
Dziennikarz radiowej Trójki Hieronim Wrona wspomina Marię Czubaszek jako “cudownego człowieka Polskiego Radia”. “Jej teksty pozostały i będą nam towarzyszyć zawsze” – podkreśla.
Dziennikarz Grzegorz Miecugow mówi, że Maria Czubaszek była bohaterką niezliczonych anegdot. “Będzie mi brakowało jej zwariowanego poczucia humoru” – dodaje. Podkreśla, że Maria Czubaszek była osobą “jedyną w swoim rodzaju”.
Maria Czubaszek w 1960 roku rozpoczęła pracę w Programie I Polskiego Radia. W 1966 związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były w programie „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Pojawiała się także w programach “Ilustrowany Magazyn Autorów” oraz “Powtórka z rozrywki”. Autorka słuchowisk “Dym z papierosa”, “Małgorzaty jego życia”, “Dzień dobry, jestem z Kobry” oraz “Serwus, jestem nerwus”. Jej radiowe audycje satyryczne wykonywali Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Wojciech Pokora i Jerzy Dobrowolski. Autorka kultowych słuchowisk “Cały Kaczor, cały on!” i “Kaziu, jak masz na imię?”
Piosenki z jej tekstami śpiewały Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy i Vox.
Zajmowała się też twórczością dla telewizji. Pisała scenariusze do filmów i seriali. Była komentatorką “Szkła kontaktowego” nadawanego w TVN24. Związana również z Telewizją Polską, gdzie współprowadziła cykl “Czubaszek na śniadanie”.
Urodziła się 9 sierpnia 1939 roku. W 1980 roku ukazał się zbiór tekstów pisanych przez Marię Czubaszek dla radia, telewizji i „Szpilek”, pod tytułem “Na wyspach Hula-Gula”. Ponadto była autorką licznych tekstów piosenek. Pisała do muzyki męża Wojciecha Karolaka, a także innych kompozytorów – między innymi Andrzeja Dąbrowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego i Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

TS/ (IAR)/kry/pp

COMMENTS